Beşiktaş – Başakşehir Maç Analizi

Share

12.09.2022 tarihinde oynanan Beşiktaş – Başakşehir maç analizi

Beşiktaş ve Başakşehir Türkiye süper liginin 6. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Beşiktaş 1.nci, Başakşehir ise 4.nci sırada yer almaktaydı. 12.09.2022 tarihinde oynanan Beşiktaş – Başakşehir maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Beşiktaş – Başakşehir Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

Beşiktaş - Başakşehir Maç Kadrosu

İki takımda maç diziliş olarak normalden farklı 4-3-3 formasyonunu tercih etti. Beşiktaş’ta iki futbolcu dışında aynı futbolcular ile sahaya çıktı. Başakşehir ise bu maça özel kadrosunda dört futbolcuyu farklı kullandı.

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Traore, Lima.

Beşiktaş – Başakşehir Maç İstatistikleri:

Maç istatistiklerine baktığımızda Beşiktaş (sol sayı grubu) şut, uzun pas, top sürme ve top çalma oranlarında etkili olduğu gözükmektedir. Bunun yanı sıra, Başakşehir topla oynama, pas, ve topu uzaklaştırma gibi faktörlerde etkili maç çıkartmıştır.

bjk_bsk_istatistik_1bjk_bsk_istatistik_2

Aşağıdaki görselde, iki takımında futbolcu pozisyonlarını göstermektedir. Beşiktaş’lı futbolcular daha çok sahaya geniş olarak yayılmış bir şekilde gözükmektedir. Ama, Başakşehir’li futbolcular merkez orta sahada daha birbirine yakın ve alan daraltabilecek pozisyon almışlardır.

bjk_bsk_oyuncu_pozisyonlari

Aşağıdaki görselde maç mücadelesinin ve takım hareketlerinin yoğun olduğu alan gözükmektedir. Maç daha çok ikinci bölgede geçmiştir. Buda iki takımın mücadeleci ve ağır basan bir taraf olmadığını göstermektedir.

bjk_bsk_hareket_bolgeleri

Aşağıdaki görsel takımların daha çok hangi taraftan atak yaptıklarını göstermektedir. Beşiktaş, daha çok hücum organizasyonlarını sol kanattan yapmıştır. Başakşehir’in hücum organizasyonları daha çeşitlilik göstermekte ve her alanı kullanmışlardır.

bjk_bsk_atak_taraflari

Aşağıdaki tabloda takımların şut bölgeleri gösterilmektedir. Beşiktaş, ceza sahası içinde hem kale sahası, hemde penaltı bölgesinden gol aramıştır. Başakşehir ise yoğun bir şekilde penaltı bölgesinden gol bulmaya çalışmıştır.

bjk_bsk_sut_bolgeleri

Son görselde ise, takımların şut deneme yönlerini gösteren bir görseldir. İki takımda daha çok orta bölgeden şut denemeleri yapmıştır.

bjk_bsk_sut_yonu

Beşiktaş – Başakşehir Maç Analizi:

Beşiktaş – Başakşehir maç analizi üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 7,4 puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde 7,1 puan ortalaması yakalamıştır. Beşiktaş’ta en yüksek majör faktör puanı ise Defans almıştır. Bunun sebebi,  10 kişi kalan bir takım olarak daha baskıcı ve savunmacı bir mücadele sergilemesidir. Başakşehir’de ise en yüksek majör faktör puanı ise Geçiş Oyunu oldu. Bunun sebebi, hızlı ve kontra atak oyunu oynamada başarılı olmasıdır.

bjk_bsk_mac_analizi

Beşiktaş başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Topu yönlendirme hızı, taktik anlayış.

Beşiktaş başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Defans dizilişi, reaksiyon, kademeye destek becerisi, merkezden oyun kurma.

Başakşehir başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Merkezden oyun kurma, paslaşma, gol pozisyonu, alan daraltma, taktik anlayış.

Başakşehir başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Kontra atak, takım hızı.

Beşiktaş – Başakşehir Genel Maç Geğerlendirmesi:

Maç iki takımında üstünlüğü ele alma mücadelesiyle başladı. Beşiktaş’ın bulduğu fırsatlar etkili olsada son vuruşta istenilen gol gelmedi. Maçın ilk 20 dk. Beşiktaş hızlı şekilde rakibi boğarak gol bulmaya çalıştı. Ama, Başakşehir rakibini tutmayı ve hücum organziasyonlarını engellemeyi başardı. Dakikalar ilerledikçe Başakşehir oyunun kontrolünü almaya başladı ve kısa paslar ile 3.ncü bölgeye geçmeye çalıştı.

Başakşehir, saha yerleşimini çok iyi uygulayınca pas hızı ve yönünü iyi kullandı. Bu konuda ligin en iyilerinden biri olabilir. Bu sayede rakibinin topa hakim olmasına engel oldu. Beşiktaş ise, kanatlardan hızlı bindirmeler ile rakibin yarı sahasına geçmeye çalışsada planını uygulayamadığı dakikalar oldu. Beşiktaş bu maçta gçlü bir rakip ile oynadı ve mevcut kadrosunu sınama fırsatı buldu. Başakşehir ise planlı ve sakin bir şekilde maçlarını kazanmaya devam ediyor. Daha sert savunma yapan takımlara karşı zorluk yaşayabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir