Beşiktaş – Trabzonspor Maç Analizi

Share

16.10.2022 tarihinde oynanan Beşiktaş – Trabzonspor maç analizi

Beşiktaş ve Trabzonspor  Türkiye süper liginin 10. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Beşiktaş 2.nci, Trabzonspor ise 7.ncı sırada yer almaktaydı. 16.10.2022 tarihinde oynanan Beşiktaş – Trabzonspor maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Beşiktaş – Trabzonspor Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

Beşiktaş - Trabzonspor Maç Kadrosu:

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Larsen, Trezeguet, Rosier.

Beşiktaş uzun bir aradan sonra asıl ilk 11’i ile sahaya çıkabildi. Trabzonspor ise, standart 11’i ile sahadaydı. Tabiki Avrupa liginde oynayan bazı futbolcuları dinlendirmeyi tercih edilmişti. Beşiktaş 4 oyuncu değiştirirken, Trabzonspor  5 oyuncu değişikliğini kullandı.

Beşiktaş – Trabzonspor Maç Analizi:

Beşiktaş - Trabzonspor Maç Analizi:

Maç üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde  puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde  puan ortalaması yakalamıştır. Beşiktaş’ta en yüksek majör faktör puanı yoktu. Çünkü, takım öne çıkabilecek kadar baskın bir oyun sergiliyemedi. Trabzonspor’da ise en yüksek majör faktör puanı ise Takım Atmosferi oldu. Bunun sebebi, hem takımın birbirine alışması ve maç kazanmaya başlamalarıdır.

Beşiktaş başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Yok

Beşiktaş başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress becerisi

Trabzonspor başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Yok

Trabzonspor başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress becerisi

Kayserispor – Galatasaray Genel Maç Geğerlendirmesi:

Ev sahibi olarak Beşiktaş, baskın ve oyunu dobine eden oyunu ile maça başlayamadı. Buna karşın Trabzonspor oyunun kontrolünü elinde tutmaya çalışan ve zaman zaman bunu yapan taraf oldu. Maç bir ara Beşiktaş’ın istediği gibi gitsede bir türlü istediği oyun dominasyonunu sağlayamadı. Bunda iki faktör mevcut biri savunmasal anlamda etkili olamayışı ve buna bağlı olarak skoru dengelese de gol yemesi. Trabzonspor ise, disiplinli ve rakibi bozmaya yönelik bir futbol ile yavaş yavaş oyunu kontrol etmesini bildi.

Beşiktaş bugün yoğun baskı yapamasada hücumda üretkenliğe sahipti. İsabetli pas (392), Top sürme (11/19), Toplam şut (17),  isabetli şut (7), kazanılan ikili mücadele (49) gibi istatistiklerde öndeydi. Trabzonspor ise, pas arası(12), top kapma (18) gibi istatistiklerde etkili olmayı başardı. Beşiktaş hücum olarak yine klasik sol kanat (%46) kullanmıştır. Trabzonspor iser, sağ kanat (%40) ve sol kanat (%33) olarak hücum organizasyonları denemiştir. Maçın %48’i merkez orta sahada geçmiş. Bu da iki takım oyuncuların merkez orta saha çevresinde pozisyon aldıklarından anlaşılıyor. Tabiki, ısı haritasına bakıldığında Trabzonspor daha çok 1.nci ve 2.nci bölgede daha fazla zaman geçirmiştir.

Beşiktaş bulduğu fırsatlarda şut denemelerini penaltı noktası çevresinden (%47) denemiştir. Trabzonspor ise, daha çok ceza sahası dışından (%50) şut denemeleri gerçekleştirmiştir.

Hangisi Daha İyi Maç Çıkardı

Beşiktaş, her hafta etkili oyunundan uzaklaştığını görüyorum. Bu sürdürülebilir bir taktikten uzaklaşmalarının sebebi takım temposu ve ritimini bulamayışı olarak söyleyebiliriz. Ama, oyun üretkenliği yeterli olmayan bir tarafta mevcut. Bugün güçlü rakibine karşı 2 gol bulsada, pozisyonlar üretsede çok etkili bir futbol oynadığını söyleyemeyiz. Daha çok bugünün pozitif futbol oynayanı Trabzonspor’du diyebilirim. Çünkü, maç sabaha kadarda oynansa, hep Trazbzonspor öne geçecekmiş havası hakimdi.

Tabiki, son 15 dakika’da Beşiktaş daha etkili bir top oynamaya başladı. Ama, bu bile kesin gol atabilecekleri kadar iyi bir oyun değildi. Umarım takım eski ritmine döner. Trabzonspor ise, maç kazandıkça daha fazla takım güveni ve uyumu ön plana çıkıyor. İlerleyen haftalarda bu şekilde giderlerse üst sıralarda yeni bir şampiyon adayı olabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir