Bir Efsane Olmak Cristiano Ronaldo

Share

Cristiano Ronaldo efsane olarak ismi dünya futbol tarihine altın harflerle yazılacak biri haline geldi. Peki bu yolda neler yaptı, ne zorluklar yaşadı. Bir efsane olmak Cristiano Ronaldo.

Cristiano Ronaldo hakkında yazmadan önce bu yazıyı yazmamdaki amaç genç futbolcuların idol gördükleri kişilerinde nasıl başardıklarını ve onlardan farksız olmadıklarını göstermek içindi. Bir efsane olmak Cristiano Ronaldo için nasıl zor olduysa, genç futbolcular içinde o kadar zorluk olacaktır.

Cristiano Ronaldo Kariyeri

Ronaldo’nun kariyerine kısacıkta olsa değinmeden geçemyiz. Toplu bir şekilde başarılarını belirtmek gerekmektedir. Futbol hayatına Nacional altyapısında 1996 yılında başlıyor. Üç sene sonrasında Sporting Lizbon altyapısına başlayan Ronaldo, 2003 yılında ilk profesyonel maçına Sporting formasıyla Moreirense maçına çıktı. İlk maçında 2 gol attı. Manchester United macerası ise, Sporting’in Manchester United’ı elemesiyle başlıyor. Cristiano Ronaldo’nun sırasıyla oynadığı takımlar; Sporting Lizbon, Manchester United, Real Madrid, Juventus ‘dur.

Oynadığı takımlarda istatistikleri ise şu şekildedir;

  • Sporting Lizbon; 31 maç, 5 gol.
  • Manchester United: 292 maç, 118 gol, 65 asist.
  • Real Madrid: 438 maç, 450 gol, 135 asist.
  • Juventus: 134 maç, 101 gol, 21 asist.
  • Manchester United: 36 maç, 23 gol, 2 asist.
  • Milli Takımda: 184 maç, 115 gol, 30 asist.

Cristiano Ronaldo’nun kariyer toplamı:  812 gol, 253 asist.

Bu toplamın haricinde Cristiano Ronaldo’nun kulüp başarılarıda:

  • Sporting Lizbon: 1 Kupa,
  • Machester United: 10 Kupa,
  • RealMadrid: 16 Kupa,
  • Juventus: 5 Kupa,

Cristiano Ronaldo’nun kişisel başarıları:  Ballon d’Or 5 kez, FIFA Ballon d’Or Gümüş Ödül 3 kez, FIFA Puskás Ödülleri yılın golü 1 kez, FIFA World Player of The Year 1 kez, FIFA the best ödülü 3 kez, Avrupa altın ayakkabı ödülü 4 kez, UEFA yılın forveti 1 kez, Ballon d’Or Gümüş Ödülü 2 kez, PFA Players’ Yılın Futbolcusu 2 kez.

Bir efsane olmak Cristiano Ronaldo.

Cristiano Ronaldo’nun Kariyerindeki Dönüm Noktaları:

Ronaldo 15 yaşındayken kendisine futbolu bıraktırmaya zorlayabilecek bir kalp rahatsızlığı sorunu ortaya çıkıyor. Sporting’li yetkililer ufak bir operasyon onayı için annesinin onayını alması gerekiyor. Bu operasyona onay veren annesine minnettar olan Ronaldo operasyon sonrası futbol hayatına sorunsuz devam ediyor. C.D. Nacional kulübünde forma giyerken bir ünvan yarışında başarılı olduktan sonra ise Sporting altyapısına denemeye çağırılıyor ve Sporting takımına transferi gerçekleşiyor. İronik tarafı ise Ronaldo’nun tuttuğu takım Benfica olmasıdır. Manchester United’a transfer olmadan önce Liverpool scoutları tarafından teknik direktör Gerard Houllier’e öneriliyor. Ama, Houllier’in 16 yaşında olan ve gelişmesi gerektiğini düşündüğü Ronaldo’yu transfer etmekten vaz geçiyor. Ronaldo bir sene sonrasında ise Manchester United’a transfer oluyor. Manchester United’a transfer olduğu dönemde forma numarasını Alex Ferguson kendisi seçiyor ve dönemin yeni “7” numarası Ronaldo oluyor.  Real Madrid’e ise dönemin en pahalı transfer bedeli ile transfer oluyor (80 milyon euro).

Cristiano Ronaldo Kişisel Bilgileri:

Ronaldo, 5 şubat 1985 yılında Portekiz de doğmuştur. Kova burcudur. Tam ismi Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro’dur. Ronaldo’nun 4 çocuğu var ve Ronaldo son ikiz bebeklerinden biri doğum sırasında vefat etmiştir. Hedefinin 1000 golü geçmek olduğunu belirtiyor ve bunu başarmak için futbola devam etmeyi düşünüyor.

Bir efsane olmak kolay değil, günümüzde bir futbolcu olmakta o kadar kolay olmayan disiplinli çalışma ve yeteneklerinizin gelişimi için çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. Bunun en büyük örneğini Ronaldo kariyeri boyunca göstermiş bir futbolcu. Daha farklı konulardaki yazıları görmek isterseniz sayfadaki Blog kısmına tıklamayı unutmayınız.

 

Aynı zamanda, yeni futbolcular keşfetmek ve analizlerini görmek için Scouting kısmına göz atabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir