Fenerbahçe – Alanyaspor Maç Analizi

Share

18.09.2022 tarihinde oynanan Fenerbahçe – Alanyaspor maç analizi

Fenerbahçe ve Alanyaspor Türkiye süper liginin 7. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Fenerbahçe 8.nci, Alanyaspor ise 10.ncu sırada yer almaktaydı. 18.09.2022 tarihinde oynanan Fenerbahçe – Alanyaspor maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Fenerbahçe – Alanyaspor Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

Fenerbahçe - Alanyaspor Maç Kadrosu:

Fenerbahçe her maç saha stratejisine göre oyuncu seçimini yapıyor. Sabit iki – üç oyuncuları dışında değişiklikleri oldu. Alanyaspor ise, sabit ilk 11’i ile sahaya çıktı. İki takımda 5 oyuncu değişikliğini kullandı.

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Ferdi, Crespo, Valencia

Fenerbahçe – Alanyaspor Maç İstatistikleri:

Maç istatistiklerine baktığımızda Fenerbahçe (sol sayı grubu) bütün istatistiki oranlarında etkili olduğu gözükmektedir.  Bu da maçın sonucuna yansayan bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, Alanyaspor  top çalma gibi faktörlerde etkili maç çıkartmıştır. Ama, bu kadar güçlü bir rakibe karşı direnemedi.

fb_aly_istatistik_1fb_aly_istatistik_2

Isı haritalarına bakıldığında, Fenerbahçe sahanın her alanına ayak bastığı görülmektedir. Bunun yanı sıra, Alanyaspor sadece kendi yarı sahası ve ikinci bölgenin kendi yarı sahasına olan kısmında daha çok yoğunlaştığı görülmektedir.

fb_aly_isi_haritalari

Aşağıdaki oyuncu poziyon alma görselinde ise, Fenerbahçe 2.nci bölge ve 3.ncü bölge gibi iki alana yayıldığı görülmektedir. Alanyaspor ise, tek futbolcusu harici 1.nci ve 2.nci bölgede pozisyon alan futbolcuları görülüyor.

fb_aly_oyuncu_pozisyonlari

Aşağıdaki bölgesel hareketlilik görselinde ağırlıklı olarak merkez alan ve deplasman takımı alanında daha çok futbolcuların hareketli olduğu görülmektedir.

fb_aly_hareket_bolgeleri

Hücum organizasyonların yönü görseline baktığımızda, Fenerbahçe daha çok iki kanatı da kullandığı görülüyor. Alanyaspor’da aynı şekilde iki kanadı kullanarak hücum yapmaya çalışmıştır.

fb_aly_hücum_yönleri

Aşağıdaki görselde iki takımında şut bölgeleri verilmiştir. İki takımda daha çok ceza sahası içinden şut denemeleri yapmıştır. Alanyaspor’un ceza sahası dışından şut denemesi bulamamıştır.

fb_aly_sut_bolgeleri

Fenerbahçe – Alanyaspor Maç Analizi:

Maç üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 7,8 puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde 6,7 puan ortalaması yakalamıştır. Fenerbahçe’de en yüksek majör faktör puanı ise Takım Atmosferi almıştır. Çünkü, takımın o kadar seri oyunu ve baskı yapmalarındaki başarının sırlarından biriydi. Alanyaspor’da ise en yüksek majör faktör puanı ise Geçiş Oyunu oldu. Tek tük buldukları geniş alanda doğru aksiyon aldılar.

fb_aly_analizi

Fenerbahçe başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Üçüncü bölge organizasyonu, gol pozisyonu yaratma, paslaşma, geriden oyun kurma, oyun kurma hızı gibi becerileri hücumda.Gegenpress becerisi defansta. Takım hızı, topu yönlendirme hızı gibi becerileri geçiş oyununda. Taktik uygulama, takım konsantrasyonu, baskı başarısı gibi beceriler Takım Atmosferi için olumlu faktörlerdi.

Fenerbahçe başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Yok.

Alanyaspor başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Yok

Alanyaspor başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Taktik uygulama, baskı, reaksiyon, takım konsantrasyonu, gegenpres gibi faktörler.

Fenerbahçe – Alanyaspor Genel Maç Geğerlendirmesi:

Fenerbahçe maça artan bir enerji ve tempo ile başladı. Baskısını her arttırdığında gole yaklaşan bir Fenerbahçe izledik. Fenerbahçe, şiddetli bir 3.ncü bölgede yaptığı baskısı ile rakiplerinin oyun kurma imkanını vermemesi hücum gücünü arttıran en büyük özelliği haline geldi. Rakipleri için büyük tehdit oluşturuyor. Alanyaspor, standart taktiği ile maça çıkıp paslı veya uzun toplarla çıkmaya çalıştı. Ama, rakibinin baskı ve top kapma becerisini ciddiye almaması bu yenilgiyi onlara getirdi. Taktiksel anlayışta, Alanyaspor’un etkili ve hızlı hücumcularını kesen ve pas opsiyonlarını kesen bir Fenerbahçe maçın neden favorisi olduğunu bize gösterdi.

Alanyaspor bu maçtan büyük dersler çıkarmalı ve bu tarz güçlü takımlar için farklı bir planda uygulamayı düşünmeli. Fenerbahçe için ise bu resitalinin devam edeceğini düşünüyorum. Tabiki, zor dönemler olabilir ama yöneteni iyi olan bir takımın kazanamaması çok zor olacaktır. Beşiktaş maçı lig için büyük bir sınav olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir