Fenerbahçe – Başakşehir Maç Analizi

Share

22.10.2022 tarihinde oynanan Fenerbahçe – Başakşehir maç analizi

Fenerbahçe ve Başakşehir Türkiye süper liginin 11. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi  Fenerbahçe 2.nci, Başakşehir ise 3.ncü sırada yer almaktaydı. 22.10.2022 tarihinde oynanan Fenerbahçe – Başakşehir maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Fenerbahçe – Başakşehir Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

Fenerbahçe - Başakşehir Maç Kadrosu:

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Crespo, Ferdi, Berkay, Duarte.

 Fenerbahçe – Başakşehir Maç Analizi:

Maç üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 7,6 puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde 7,5 puan ortalaması yakalamıştır. Fenerbahçe en yüksek majör faktör puanı ise Takım Atmosferi almıştır. Çünkü, takım hem taktiksel uyumda, hem konstanrasyon üst düzey bir maç çıkarttı. Başakşehir ise en yüksek majör faktör puanı ise Geçiş Oyunu oldu. Rakibin savunma dengesini bozmak ve az adamla yakalamak için diyagonel paslar deneyerek rakip kaleye hızlı gitmeyi denediler. Bunda başarılı 2 – 3 pozisyon  buldular.

 Fenerbahçe - Başakşehir Maç Analizi:

Fenerbahçe başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Oyun kurma hızı, alan daraltma başarısı, defans dizlişi, takım hızı, takım uyumu ve taktiksel anlayış.

Fenerbahçe başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Merkezden oyun kurma.

Başakşehir başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Defans dizlişi, kontra atak, takım hızı, taktiksel anlayış.

Başakşehir başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Yok.

Fenerbahçe – Başakşehir Genel Maç Geğerlendirmesi:

Fenerabhçe ve Başakşehir maçı mükemmel bir Avrupa maçı mücadelesi gibi oynandı. Bundaki en büyük sebep, iki takımında teknik direktörlerinin taktik savaşında cesur ve iyi olmalarıydı. Ligde press başarısı ve en çok gol atma başarısı bulunan Fenerbahçe, ligde en az gol yiyen ve paslı oyunu üst düzey oynayan bir Başakşehir vardı. Şampiyonluk, için önemli bir sınavı ev sahibi takım kazanarak geride bıraktı. Deplasman takımı  ise üst sıralardan kopmaya yaklaşan darbeyi aldı.

Bu maçta ev sahibi takım toplam şut (14), isabetli pas (444/348 -%78), top sürme (8/15 – %53), pas arası (9) gibi verilerde üstün geldi. Deplasman takımı ise, top çalma (23), topu uzaklaştırma (18) gibi verilerde etkiliydi. Tabiki maçta ev sahibi takımı 149 kez top kaybı yapmış ve buna karşılık deplasman takımı da 129 kez top kaybetmiştir. Oyunun %45’lik dilimi orta saha mücadelesi olup, %35’lik bölümü ise Başakşehir sahasında oynanmıştır. İki takımda da atak yönleri sol kanat olarak görülmektedir. Fenerbahçe, %50’lik bir şu oranını ceza sahası dışından denemiştir. Başakşehir ise, %67’lik şut oranını penaltı noktası çevresinden denemiştir. Toplam şutlara bakıldığında, 14/3’tür.

Maç Bir Avrupa Futbol Maçı’mıydı?

Bir maç düşünün, iki takımda taktik disiplinine sadık ve ligde fark yaratan takımlar. Bu da karşılaaştıklarında bir oyun temposunu ve akışını ön görebilecek veri. Fenerbahçe, ev sahibi takım olarak maç boyunca topu hızlı kapmaya ve hızlı kullanmaya odaklandı. Bunu 3.ncü böglede değil, daha çok 2.nci bölgede rakip yarı sahasında denemeye çalıştı. Başarılı oldu. Başakşehir ise, topu diyagonel paslar ile kanat oyuncularıyla buluşturmayı denedi. İlk yarıda etkiliydi. Ama, maç ilerledikçe, direnç, dayanıklılık ve fizik gücü üstün tarafı olan takım maça ağırlığını koydu. Bu takımda Fenerbahçeydi. Oyuncu değişiklikleriyle aldığı katkı ile Fenerbahçe maçı eline aldı. Özellikle, son bölümde üstün taraftı. Taraftar gücü ve üstünlük ile golü bulan taraf ev sahiib takımıydı. Bu başarının devamı gelecektir.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir