Fenerbahçe – Kayserispor Maç Analizi

Share

03.09.2022 tarihinde oynanan Fenerbahçe – Kayserispor maç analizi

Fenerbahçe ve Kayserispor Türkiye süper liginin 5. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Fenerbahçe 6.ncı, Kayserispor’da 9.ncu sırada yer almaktaydı. 03.09.2022 tarihinde oynanan Fenerbahçe – Kayserispor maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Fenerbahçe – Kayserispor Maç Kadrosu

Maçın ilk 11 başlayan futbolcular ve maç içi futbolcu değişiklikleri:

Fenerbahçe - Kayserispor İlk 11'leri

Fenerbahçe, geçen haftadan farklı 6 futbolcu ile Kayserispor maçına başladı. Kayserispor ise, geçen haftaki ilk 11’de bir kişi haricinden hepsi aynı futbolcular olarak maça başladı. Maç içinde, Fenerbahçe 5 futbolcu değişikliğini gerçekleştirdi. Kayserispor ise sadece 4 futbolcu değişikliğini kullandı. Fenerbahçe, oyuna giren ilk üç futbolcusundan verim alabildi. Son iki futbolcusu ise, son dakikalarda oyuna girdi.  Çok az süre aldıklarından dolayı değerlendirmeye almak doğru olmazdı. Kayserispor da ise oyuna sonradan giren futbolcular, çok etkili olamadılar.

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Joao Pedro, Crespo.

Fenerbahçe – Kayserispor Maç İstatistikleri:

Fenerbahçe – Kayserispor maç istatistikleri üzerinden maçı ve takımları değerlendirmeye çalıştım. Aşağıda paylaşılan ilk fotoğrafta iki takımında karşılıklı istatistiklerini görebilirsiniz. Dikkat çeken notlardan biri, ev sahibi olan Fenerbahçe ( Sol sayı grubu) maçın bir çok istatistiğinde üstün gelse de kazanılan ikili mücadelede, top çalmada, pas arası denemelerde Kayserispor (Sağ sayı grubu) üstün gelmiştir. Burada, Fenerbahçe’nin etkisiz savunma yaptığı yorumu yapamayız. Asıl bakılması gereken, Kayserispor’un daha fazla defansa konsantre olması gerektiğinden dolayı bu istatistiklerde önde olmuştur. Diğer istatistiklere bakıldığında, maçın beklenildiği gibi favori olan takımı Fenerbahçe’nin lehine olduğu görülmektedir.

FB vs KYS İstatistikFB vs KYS İstatistik 2

Maçta iki takımında futbolcu dizilişlerine bakarsak. Fenerbahçe 2.nci bölgenin merkez alanında ve 3.ncü bölgenin ilk alanında dağılım gösterdiğini görmekteyiz. Kayserispor ise, 1.nci bölge son alanı ile 2.nci bölge ilk alanlarında dağılım gösterdiğini görüyoruz. Bu da, Fenerbahçe’nin daha çok geçiş oyunu ve hızlı kaleye gitmek için oyun oynamaya çalıştığını göstermektedir. Buna karşı Kayserispor’da rakibini 2.nci bölgede karşılayıp kapılan toplarla kontra atak deneme eğiliminde olduğunu belirtebiliriz.

FB vs KYS İstatistik Futbolcu Pozisyonları

Aşağıdaki veride, maç içi hareket bölgelerinin genellikle, orta alan veya Kayserispor’un yarı sahasında geçtiğini görebiliyoruz.

FB vs KYS İstatistik Hareket Bölgeleri

Aşağıdaki verilerde, takımların maç içi hücum organizasyonunun daha çok hangi koridordan yaptıklarını görebiliriz. Her iki takımda verilere göre daha çok kanat koridorlarını kullanarak hücum organizasyonunu yapmaya çalışmıştır.

FB vs KYS İstatistik Atak

Aşağıdaki verilerde iki takımında şut bölgeleri üzerinden yüzdeleri verilmiştir. Fenerbahçe, ceza sahası penaltı ve ceza sahası dışından şut denemeleri yaptı. Kayserispor daha çok ceza sahası kale önü ve penaltı noktası üzerinden şut denemeleri yapmıştır.

FB vs KYS İstatistik Şut Bölgeleri

Son veri olarak, iki takımında şut yönlerini aşağıda görebilirsiniz. Bu verilere göre Kayserispor ve Fenerbahçe’de merkezden şut denemeleri yapmışlardır.

FB vs KYS İstatistik Şut Yönü

 

Fenerbahçe – Kayserispor Maç Analizi:

Fenerbahçe –  Kayserispor maç analizi üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 7,9 puan ortalaması yakaladı. Kayserispor ise, maç genelinde 6,5 puan ortalamasına ulaşmıştır. Fenerbahçe, en yüksek puanı olan majör faktörü takım atmosferi‘dir.  Bunda en önemli sebep, takım uyumu, taktik anlayışını uygulaması, takım konsantrasyonu, reaksiyon ve baskı başarısı olan minör faktörlerin uyumudur. Kayserispor’da ise en yüksek puan olan majör faktör defanstır. Bunun en büyük etkeni olan, defansif diziliş başarısı, duran top savunması ve rakip atak engelleme gibi minör faktörlerin takım açısından etkili olmasıydı.

Fenerbahçe - Kayserispor Maç Analizi

Fenerbahçe’de başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Duran top organizasyonları, kanattan oyun kurma başarısı, paslaşma başarısı ve oyun kurma hızı, defansif diziliş başarısı, kademeye destek becerisi ve alan daraltma başarısı, diyagonel & Uzun pas başarısı ve takımın hızı (defansif & hücum), takım uyumu, taktik anlayış uygulanması, takım konsantrasyonu, reaksiyon ve baskı başarısı.

Fenerbahçe’de başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Merkezden oyun kurma başarısı, orta başarısı, rakip sahaya yerleşme.

Kayserispor’da başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Paslaşma başarısı, rakip atak engelleme, duran top savunması, takım uyumu.

Kayserispor’da başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Duran top organizasyonları, 3.ncü bölge organizasyonları, gol pozisyonu başarısı, geriden oyun kurma başarısı, rakip sahaya yerleşme,

 

Fenerbahçe – Kayserispor Genel Maç Değerlendirmesi:

Maçın genel değerlendirmesinde, Fenerbahçe favori olduğu maçta skor avantajını daha erken almaya çalışan taraftı. Ama, bitiricilik yönünden doğru hücum futbolcularıyla topu buluşturamamalarının sıkıntısını yaşadılar. Bir kaç deneme olsada, ilk kez hücum oyuncusu ile ceza sahasında topu buluşturduklarında gol geldi. Maçın her anında Fenerbahçe oyun ritmini ve oyunun kontrolü elinde tuttu. Bu sayede maç boyunca rakibe çok pozisyon vermedi. Kayserispor ise, kontra atak fırsatı aradı. Ama, hücum hattında etkili futbolcuları olmadığı için ve savunmada fazla baskıdan dolayı top kayıpları dikkat çekti. Bu yüzden, etkili hücum organizasyonlarını yaratamamasından dolayı yetersiz kaldı.

Ayrıca, Kayserispor takım olarak, Fenerbahçe’nin oyun hızına ve fizik gücüne karşı yetersiz kaldı. Oyun hızlandıkça, Fenerbahçe daha çok etkili hücumlar buldu. Kayserispor, ilk yarı son bölümünde yaptığı paslar ve ikinci yarı ortalarında bulduğu gol pozisyonu haricinde etkisizdi. Fenerbahçe, her an 3.ncü golü bulmak için yüklensede bulduğu fırsatları değerlendiremedi veya hücumlarını etkili olgunlaştıramadı. Ama, Fenerbahçe gün geçtikçe taktik anlayışını geliştiriyor. Rakiplerini kendi yarı sahasına kapatmak için etkili pres ve baskı uygulamasını arttırdığını bu maçta da gördük.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir