Futbol Kulüplerinde Playbook Sistemi

Share

Son Yıllarda Futbol’un Gelişimi Ve Sahadaki Taktik Savaşlarının Artması Sonucu Kulüplerin Futbol Hafızası Datası Geliştirmeye Başladılar; Playbook Sistemi.

Futbol’un son yıllarda gelişim göstermesi, futbol takımlarının altyapı ve A takımlarının etkin taktiklerle çalıştırılması, çizili hücum ve defans oyunları, saha’daki zone ve bölge geçiş oyunları üzerine bir çok alanda gelişme görülmektedir. Futbol da artık farklı terimler karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra denedikçe keşfedilen farklı yenilikler, futbolun gelişimini arttırıyor. Bunlardan biride Kulüp içi playbook sistemi. Peki nedir bu “Playbook Sistemi” ?

Futbol Kulüplerinde Playbook Sistemi;

Playbook sistemi; terimi aslında Amerikan futbolu tarafından keşfedilmiştir. Bir kulübün maç analizi, taktiksel uygunluk, oyuncu görevlerinin tutulduğu data merkezi olarak tanımlayabiliriz. Amerikan futbolu gibi detaycı bir oyunun hem takım halinde savunma, hemde takım halinde hücum etmesi için önce takıma yapılması gereken taktiğin benimsetilmesi, öğretilmesi ve uygulamadaki aksaklıkların geliştirilmesi için kayıt altına alınan bu datayla oluşturulan sisteme verilen isme deniyor.

Amerikan futbolu tarihçesinde 1980 sonrası hem gelişen teknolojinin hemde oyunun hafızasının oluşturulması üzerine yapılan çalışmalarda bir çok takım bu kulüp hafızasını benimsemiştir. Aynı zamanda 1990 sonrası içinde basketbol ve beyzbol gibi diğer spor dalları da benimsemeye başlamıştır. Futbol’da ise bu sistem 1990 ortalarında denense bile, asıl uygulanmaya başlandığı zamanlar 2000’li yılların başlarında olmuştur.

Asıl amacı, bir futbol kulübünün, kulüp hafızasını meydana getirip tamamıyla futbolculara, teknik heyete ve alt yapının gelişmesine yardımcı olacak, maç ve rakip analizleri, taktiksel uygunluk, scouting sistemi, futbolcu psikolojisi/ gelişimi ve kulüp kültürlerini harmanlayan bir data merkezi olarak kurulmasıdır.

playbook-sistemi

Playbook Sisteminin Uygulanması ve Kulübe Etkisi?

Sistem, futbol kulübünün takım datası olarak düşünülmelidir. Bir takımda, futbolcuların hangi rollerde ve hangi görevlerde daha iyi oynayacakları, maç içi dizilişlerinde nasıl davrandıkları veya davranması gerektiği, futbolcu istatistikleri, futbolcunun topla ilk buluştuğunda uygulaması gereken tercihi, futbolcuların benimsemeleri gereken taktiklerin video öğretisi, futbol disiplini, kulüp kültürü, teknik heyete yardımcı taktik, futbolcu, rakip analizleri vb. konuların uygulayarak kulübün başarısını arttırmak hedeflenir.

İlk aşama, data sisteminin kurulması olmalıdır. Bu aşamada, video kayıtları ve futbolcu istatistiklerini kaydedecek bir web bazlı sistem kurması gerekmektedir. Bu sistemin kurulup uygulanması için çalışanların belirlenmesi önemlidir. Daha sonrasında A takım ve alt yapı takımlarının antrenman kayıtları ve istatistikleri girilmelidir. Bu sayede antrenmanda bile futbolcuların nasıl davrandıkları, nasıl çalıştıkları görebili. Eksik hangi yönlerinin olduğu, bu eksiklerin nasıl geliştirilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olunabilecektir.

İkinci aşamada ise, A takım ve altyapı için araştırılan veya takip edilen futbolcuları bu sistemde datalarının kaydedilmesi. Sisteminin, kulüp transfer politikasında etkin rol oynamaya başlanması ve taktiksel analizlerin takibi. İstatistiksel verilerin etkin kullanılması ve futbolcu eğitim ve antrenmanlarının sistem üzerinden gidilerek uygulanması.

Üçüncü aşama, uzun vadede kulüp amaçlarına uygun, kulübe gelecek her teknik direktör veya yönetimin etkin kullanabileceği sistemdir. Aynı zamanda düzenli bir şekilde kullanılması için gerekli eğitimlerin zorunlu alınmasıyla sistemin işlevselliğinin özendirilmesi gerekmelidir.

Playbook Sistemi’ni Uygulayan Kulüpler;

Bu tarz bir sistem keşfedileli uzun yıllar olduğunu düşünürsek. Amerika’yı tekrardan keşfetmeye gerek olmadığını söylemek daha doğru olacaktır. Kulüp datası oluşturmuş bir çok Avrupa kulübü bunu uygulamaktadır. Örneğin; Liverpool, Manchester City, Barcelona, Bayern Munich, B. Dortmund vb. kulüpler bunu uygulamaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir