Futbolda Sağlıklı Yaşam

Share

Sağlıklı yaşam hayatımızda önemli bir yer almaktadır. Aynı zamanda, futbol oynayan kişilerinde hem beslenmelerine hemde sağlıklı yaşam ideolojisini benimsemeliler. Sağlıklı yaşam için dikkat etmesi gereken önemli başlıklar ise; Beslenme, Spor, Hayat Düzeni gibi önemli başlıklardır. Bu başlıkları detaylandıracak bir çok makale vb. araştırmalar bulabilirsiniz. Ama, herşeyden önemlisi disiplinli olmaktır. Çünkü, sağlıklı bir yaşamı hayatınızın her anında uygulamanız gerekmektedir. Bunun sürdürülebilir olması için ise, sıkı bir disipline ihtiyacınız vardır. Özellikle, futbolda sağlıklı yaşam için bu disipline daha fazla ihtiyaç vardır.

Futbolcuların Kariyerleri Boyunca Beslenmelerinden, Hayat Düzenine Birçok Faktöre Dikkat Etmeli. Futbolda Sağlıklı Yaşam İçin Disiplinli Bir Şekilde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurları Bu Yazıda Bulabilirsiniz.

Futbol oynasanızda oynamasınızda hayatımız boyunca sağlıklı yaşamaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Futbolda ise, bir futbolcunun doğru fizik gelişimi, maç ve antrenman performansı, doğru kas gelişimi için önemlidir. Futbolcular için yukarıda belirttiğim unsurların gelişimi ve sağlıklı yaşam için dikkat edilmesi gereken faktörler:

  • Beslenme
  • Hayat Düzeni
  • Spor Düzeni
  • Disiplin

Yukarıda belirtlenler yazının başında da belirttiğim gibi önemli başlıklardır. Burada, futbolcular için beslenme tavsiyeleri olarak araştırma yazısını futbol analiz kısmında paylaşmıştım. Bu yazının amacı, beslenme, hayat düzeni ve disipline olma üzerine farklı trikler vererek gelişim gösteren futbolculara destek vermek.

Beslenme

Beslenme başlığı altında bilinmesi gereken ve sorulan sorular üzerinden bir bilgi paylaşmak daha doğru olacaktır. Aşağıda, sizler için belirlediğim sorular üzerinden cevap vererek, beslenme üzerine detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

  1.  Futbolcular ne ile beslenmeli?

Futbolcuların nasıl beslenmesi ile alakalı birçok yazı ve makale yazılmıştır. Net olarak bir futbolcunun beslenmesi profesyonellerin belirlemesi gerektiğini düşünüyorum. Ama, bir futbolcunun ne ile beslenmesi gerektiği üzerine bir makale önermek isterim. Makale Adı: Çocuk ve Genç Futbolcuda Beslenme

2. Maçtan kaç saat önce yemek yenmeli?

Bir futbolcu maç günü besinini çok doğru kontrol etmeli ve çok ağır bir şey yememelidir. Bir futbolcu için maç günü, maçtan 4 saat önce yemek yemesi idealdir. Ayrıca, alacağı besin ise komplesk karbonhidratlar ile az miktar protein olmalıdır. Bu besin tüketimi ile emilim süresi yavaş ve kan şekeri değerinin hızlı yükselmemesine yardımcı olacaktır.

3. Futbolcular maçtan sonra ne yer?

Futbolcuların maçtan sonra elektrolit kayıpları karşılanması için sporcu içecekleri veya maden suyu içmeleri tavsiye edilir. Ayırca, bol su içmeleri önemlidir. Bunların dişinda karbonhidrat ve protein ağırlıklı yemek yemelidirler. Bu sayede, glikojen depoları dolar ve kas dokuları yenilenecektir.

4. Spor yapan insanlar ne yememeli?

Spor yapan biri, hayatında bir çok zararlı besini çıkartmalıdır. Bunlar başlıca: Fast Food, Hamur İşi, Gazlı içecekler, Hazır meyve suları, Şekersiz ürünler, Fazla miktarda yağ ve tuz besinleri.

5. Bir futbolcu günde kaç kalori alınmalı?

Bir futbolcu günşük kalori ihtiyacını net bir şekilde alacak besinlere yoğunlaşmalıdır. Futbolcunun ortalama 3500-5000 kalori arasında günlük enerji ihtiyacı olmaktadır. Maç sırasında ise 500 ila 1000 kalori arasında harcama yaptıkları bilinmektedir.

Hayat Düzeni

Bir futbolcu genç olsada hayat tarzına ve düzenine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunu genç yaşta olan futbolcular için önem arz ettiğini belirtmek isterim. Çünkü, kendisine hedef koyabilen ve hayatını o hedeflere göre yaşamaya çalışan her kimse gibi futbolcularda hedeflerine ulaştıkça değerlenirler. Bu yüzden genç futbolcuların, U15’ten sonra bazı şeylerden feragat etmeleri gerekmektedir. Örneğin: Arkadaşlara ayrılan süre, Oyun süreleri vb. bir çok faktör zamanını çalacaktır. Bu söylediğim şey zor olsada bunu düzenlemenin yolu olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu da bize diğer bir maddeyi hayatınıza kabul ettirmenizin de sebebidir. Ama, bir futbolcu hayatını programlamayı ve hayat tarzını futbolda gelmek istediği hedeflere göre yaşamaya başlarsa başarılı olacağı kesindir. Kısaca örneklendirmek gerekirse:

  • Kendi oynamak istediği pozisyonda kendisini kanıtlaması.
  • Oynadığı takımda kendisine hedefler koyması. Örnek: bir stoper olarak, sezon içi 3 gol ve 2 asist denemesi veya hava toplarında başarılı olması. Bir başka örnek ise, bir santraforun sezon boyunca 15 veya 20 gol hedefi koyması.
  • Ekstra antrenman çalışmaları.
  • Uyku düzeni
  • Okul ve Futbolu aynı ayna yürütmesi için gününü programlaması.

Futbolda Spor, Disiplin, Hayat Düzeni

Disiplin

Disiplin hayatımızın her anında ve her yerinde önem arz etmektedir. Disiplinli olan biri sürdürülebilir başarıyı da yakalayabilecektir. Ama, disiplinli olmak kolay bir beceri değildir. Karakter ve istek bunu tetikleyen iki sebeptir. Özellikle genç futbolcularda profesyonel sözleşme imzaladıktan sonra futbolc disiplininden şaştıkları ve bunu hayatlarına da yansıttıkları görülmektedir. Burada, ben profesyonel futbolcu oldum demenin en büyük etki olduğunu düşünmekteyim. Haklı bir gurur doğru olsada. “BEN OLDUM!” dememekte bir o kadar doğrudur. Çünkü, bu kelimeden sonra insan kendini öğrenmeye kapatarak, gelişimini engelleyebilir. Bu yüzden, disiplinli birisi, hayatını düzene koyarken, daha fazlasını arzulayarak hedeflerini yükseltebilir ve kendisini durmadan geliştirebilir. Bu bir genç futbolcu için önemli bir olgudur.

Spor Düzeni

Spor düzenini sona saklasamda aslında önemli bir faktördür. Sağlıklı bir yaşam için ve fizik gelişimi için olmazsa olmazıdır futbolcunun. Ama, bir futbolcu spor yapmayı hayatında benimseyebilirse, kendi gelişimi için ve futbolu adına da etkili bir gelişim sağlayacaktır. Burada doğru programlamayı veya hangi kas grubunu geliştirmesi gerektiği önemlidir. Bu yüzden, antrenörleri veya spor hocalarıyla çalışması önemlidir. Çalışamıyorsa bile, program yardımı alması önemlidir.

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir