Galatasaray – Gaziantep FK Maç Analizi

Share

05.09.2022 tarihinde oynanan Galatasaray – Gaziantep FK maç analizi

Galatasaray ve Gaziantep FK Türkiye süper liginin 5. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Galatasaray 8.nci, Gaziantep ise 5.nci sırada yer almaktaydı. 05.09.2022 tarihinde oynanan Galatasaray – Gaziantep FK maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Galatasaray – Gaziantep FK Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

Galatasaray - Gaziantep FK Maç Kadrosu:

Galatasaray, bu haftaki maçta hücum oyuncularından 2 futbolcusunu ve orta sahadan 1 oyuncusu değiştirerek sahaya çıkmıştır. Maç içinde, ev sahibi takım büyün oyuncu değişiklik haklarını kullandı ve 10 kişi kalmalarına rağmen oyuna sonradan giren oyuncularda takıma pozitif katkı vermiştir. Gaziantep ise, bu maça daha farklı bir ilk 11 ile çıkarak kanat futbolcularını ve orta saha futbolcularını değiştirerek maça çıkmıştır. Oyuna sonradan giren futbolcular ise yetersiz bir performans gösterdiler. Deplasman takımı dört değişiklik tercihinde bulundu. Ama, etkili olamadı.

 

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Sacha Boey, Djilobodji

Galatasaray – Gaziantep FK Maç İstatistikleri:

Maç istatistiklerine baktığımızda Galatasaray (sol sayı grubu) topla oynama, şut, pas, top sürme ve hava topu mücadelesi oranlarında etkili olduğu gözükmektedir. Bunun yanı sıra, Gaziantep kazanılan ikili mücadelelerde, top çalma ve pas arası gibi faktörlerde etkili maç çıkartmıştır. Ama, genel olarak maçı iki başlık altında değerlendirmek doğru olacaktır.İlki, 11’e 11 mücadele olarak, iki takımda hızlı oyun geçişleri ile kaleye hızlı gitmeyi düşünerek maçı oynamaya çalıştığı süreç. Diğeri ise, 10’a 11 Galatasaray’ın oyun üstünlüğünü ele aldığı bir ikinci yarı.

galatasaray_gaziantep_istatistik_1galatasaray_gaziantep_istatistik_2

Aşağıdaki görselde, iki takımın futbolcularının maç boyunca aldığı saha dağılımını görebilirsiniz. İki takımda 2.nci bölgede dağılım gösteriyor gibi olsada. Galatasaray’lı futbolcuların alan genişliği daha uzun olduğu görülüyor. Gaziantep ise daha birbirine yakın pozisyon aldığını söyleyebiliriz.

galatasaray_gaziantep_futbolcu_pozisyonları

Aşağıdaki görselde, maçtaki oyun alanlarından daha çok hangi bölgede takımların zaman geçirdiklerini yüzdelerle gösteren veri bulunmaktadır. Burada maç orta sahada yoğunluk gösterdiğini ve mücadelenin orta sahada daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

galatasaray_gaziantep_hareket_bolgeleri

Aşağıdaki görselin bize verdiği bilgi ise, iki takımında hücum organizasyonlarını daha çok hangi koridordan kullandığıdır. İki tkaımda hücm organizasyonlarını daha çok kanat üzerinden yapmıştır.

galatasaray_gaziantep_atak_taraflari

Bu görselde, iki takımında şut hareketliliğinin daha çok nereden olduğunu gösteriyor. Galatasray daha çok ceza sahası dışından şut denemeleri yapmıştır. Gaziantep ise ceza sahasının penaltı noktası çevresinden şut denemeleri yapmayı denemiştir.

galatasaray_gaziantep_sut_bolgeleri

Bu görsel ise, iki takımında şut yönlerini göstermektedir. Ev sahibi takım daha çok merkezden şut denemiş olsada, konuk ekip hem orta hemde sol kanattan şut denemiştir.

galatasaray_gaziantep_sut_yonu

Galatasaray – Gaziantep FK Maç Analizi:

Galatasray – Gaziantep FK maç analizi üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 7,4 puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde 7,1 puan ortalaması yakalamıştır. Galatasaray’da en yüksek majör faktör puanı ise Defans almıştır. Bunun sebebi,  10 kişi kalan bir takım olarak daha baskıcı ve savunmacı bir mücadele sergilemesidir. Gaziantep’te ise en yüksek majör faktör puanı ise Geçiş Oyunu oldu. Bunun sebebi, hızlı ve kontra atak oyunu oynamada başarılı olmasıdır.

Galatasaray - Gaziantep FK Maç Analizi:

Galatasaray başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Baskı başarısı. Oyun içindeki baskıyı yönetme.

Galatasaray başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Geriden oyun kurma çabası etkisiz.

Gaziantep FK başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Ortalama seviyede.

Gaziantep FK başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress, geriden oyun kurma.

Galatsaray – Gaziantep FK Genel Maç Geğerlendirmesi:

İki takımda maça tempolu başladı. Galatasaray, daha çok pozisyon üretmeye ve gol pozisyonuna girmeye çalışan taraftı. Hatta, ilk 20 dakikada Galatasaray üretken ve tempolu bir futbol oynadı. Ama, 20 dakikadan sonra Gaziantep ilk golü buldu. Bu süreçte, Gaziantep kapanıp hızlı geçiş oyunu üzerine odaklandı. Galatasaray ise ilk yarıda sol kanattan hücum organizasyonları denedi. Etkili ataklar olsada, ilk yarı ortalarında golü bir bireysel çaba ile buldu. Burada ders çıkartması gereken Okan Buruk. Çünkü, sol kanatta Kerem ile hücum organizasyonu denerken, sağ kanattan Yunus’un bireysel çabası ile golü buldu. İlk yarı sonunda Galatasaray 10 kişi kaldı. Ama, ikinci yarıda Gaziantep’in etkisiz oyunu ve Galatasaray’ın 10 kişi etkili takım oyunuyla maçın gidişatını değiştirdi. Galatasaray, geriden çıkmakta ilk yarıda zorlansada, ikinci yarı daha rahat bir pas oyunu oynadı.

Gaziantep hızlı geçiş oyunları ile etkili oyun oynayabiliyor ama bu maçta doğru hücum organizasyonlarını başaramadı. Daha çok bireysel oyun üzerinden 3.ncü bölgede oyunu yönlendirmeye çalıştı. Maçın ikinci yarısında ise, Gaziantep’in oyun temposu ve konsantrasyonu düştü. Bu da Galatasray’ın oyun kontrolünü eline almasına sebep oldu.

İki takımında geliştirmesi gereken çok yönü var. Dengeli ve mücadelesi yükse bir maç olsada, Galatasray ikinci yarıdaki oyunu ile maçı hak etti.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir