Galatasaray – Konyaspor Maç Analizi

Share

16.09.2022 tarihinde oynanan Galatasaray – Konyaspor maç analizi

Galatasaray ve Konyaspor Türkiye süper liginin 7. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Galatasaray 5.nci, Konyaspor ise 1.nci sırada yer almaktaydı. 16.09.2022 tarihinde oynanan Galatasaray – Konyaspor maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Galatasaray – Konyaspor Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

Galatasaray - Konyaspor Maç Kadrosu:

Galatasaray, geçen haftadaki ilk 11 ile sahay çıktı. Konyaspor ise, standart ilk 11’i ile sahadaydı. Galatasaray 5 oyuncu değişikliği yaparken. Konyaspor, 4 oyuncu değişikliği yaptı.

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Boey, Hadziahmetovic, Sergio Oliviera

Galatasaray – Konyaspor Maç İstatistikleri:

Maç istatistiklerine baktığımızda Galatasaray(sol sayı grubu) topla oynama, engellenen şut,  pas, top sürme ve top çalma oranlarında etkili olduğu gözükmektedir. Bunun yanı sıra, Konyaspor şut, şans yaratma, kazanılan ikili mücadele, topu uzaklaştırma ve kazanılan hava topu gibi faktörlerde etkili maç çıkartmıştır.

gs_kny_istatistik_1gs_kny_istatistik_2

Aşağıdali görselde, iki takımın oyuncularının maç boyunca saha dizilişleri verilmektedir. Galatasaray’lı futbolcular kendi aralarında mesafe koyarak sahaya yerleşmişlerdir. Konyaspor’lu futbolcular orta saha merkezinde birbirlerine yakın olarak sahaya dizilmişlerdir.

gs_kny_pozisyon_bolgeleri

Aşağıdaki tabloda, saha içinde takımların daha çok nerede hangi bölgede topla oynadığını göstermektedir. İki takımda orta sahada mücadele etmiştir. Ama, konuk takımın yarı sahasında da mücadelede olduğunu söyleyebiliriz.

gs_kny_hareket_bolgeleri

Aşağıdaki tabloda, iki takımın hücum organizasyonları verilmektedir. Ev sahibi takım daha çok sağ kanattan hücum organizasyonu yapmıştır. Deplasman takımı ise iki kanadı da kullanarak hücum organizasyonu yapmıştır.

gs_kny_atak_taraflari

Bu görselde, iki takımında şut bölgelerine bakıldığında iki ekipte ceza sahası dışından şut denemeleri yapmıştır. Ama, ikinci olarakta penaltı noktası bölgesindende denemeler yapmışlardır.

gs_kny_sut_bolgeleri

İki takımın şut yönleri orta alandan gerçekleşmiştir. Galatasaray ikincil olarak sağ kanattan şut denemeleri yaparken, Konyaspor’da sol kanattan denemeler yapmıştır.

gs_kny_sut_yonu

Galatasaray – Konyaspor Maç Analizi:

Maç üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 7,2 puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde 7,3 puan ortalaması yakalamıştır. Galatasaray’da en yüksek majör faktör puanı ise Hücum almıştır. Konyaspor’da ise en yüksek majör faktör puanı ise Hücum ve Defans oldu.

GS - KNY analizi

Galatasaray başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Kanattan oyun kurma.

Galatasaray başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Yok

Konyaspor başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Takım uyumu, defans dizilişi, paslaşma .

Konyaspor başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Yok

Galatasaray – Konyaspor Genel Maç Geğerlendirmesi:

İki takımda 7.nci maçlarını yaptılar. İki takımında oturmaya başlayan bir kadrosu ve oyun planı ortaya çıkmaya başlayarak maça başladılar. Galatasaray’ın erken gol bulması, Konyaspor’un öaçın kontrolünü tam anlamıyla eline almasına engel oldu. Bu da planlarını sekteye uğrattı. Ama, ilk yarı ortalarında Konyaspor maçı dengeledi ve golü buldu. Daha sonra ilk yarının son dakikalarına kadar kontrol Konyaspor’daydı. Bu süre zarfında, Galatasaray’ın savunmada verdiği açıklar, geçiş oyunlarında rakibi karşılayamamaları ve rakibe geniş alanlar bırakması gibi zaafları bariz ortaya çıktı. Ama, bunun yanı sıra, Galatasaray kaptığı toplarda rakip yarı sahaya hızlı geçmesi ve kaleye hızlı gitmeye çalışması da pozitif bir oyundu. Maç boyunca bunu her anda denedi ve bu sayede goller geldi.

Konyaspor takımının baskı altında bugün kaybettiğini söyleyebiliriz. Bir puan çıkartabileceği zorlu deplasmanda, kalecisinin ve takımının sinirlerine hakim olamaması amatörceydi. Ama, takımın pozitif olarak paslı çıkışları ve topu iyi döndürmeleri çok iyiydi. Takım alıştıkça oyunu güçlenecek sinyaller verdi. Galatasaray’da pozitif olan en önemli şey hızlı oyun ve kanattan oyunu kurmaydı. Geçen maç analizimde de dediğim gibi Galatasaray’ın çıkış dönemi başladı. Son dakikalarda kazansada maçları, maçın her dakikasında tehdit oluşturabileceğini bugünde gösterdi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir