İstanbulspor – Beşiktaş Maç Analizi

Share

17.09.2022 tarihinde oynanan İstanbulspor – Beşiktaş maç analizi

İstanbulspor ve Beşiktaş Türkiye süper liginin 7. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi İstanbulspor 16.ncı, Beşiktaş ise 4.ncü sırada yer almaktaydı. 17.09.2022 tarihinde oynanan İstanbulspor – Beşiktaş maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

İstanbulspor – Beşiktaş Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

İstanbulspor - Beşiktaş Maç Kadrosu:

İstanbulspor standart ilk 11’i ile sahada yer almıştır. Beşiktaş ise kaleci ve sağ stoperini değiştirerek sahaya çıkmıştır. Ev sahibi takım 5 oyuncu değişikliği yapmıştır. Beşiktaş ise, 4 oyuncu değişikliği yapmıştır.

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Ali Yaşar, Gedson Fernandes

İstanbulspor – Beşiktaş Maç İstatistikleri:

Maç istatistiklerine baktığımızda İstanbulspor (sol sayı grubu) top çalma ve topu uzaklaştırma oranlarında etkili olduğu gözükmektedir. Bunun sebebi, maç içinde geriye yaslanıp savunmaya önem vermedir. Bunun yanı sıra, Beşiktaş, pas, top sürme, ikili mücadele  gibi faktörlerde etkili maç çıkartmıştır. Şutlar iki takımda da aynı olsada, İstanbulspor daha fazla kaleye bulan şut çıkartmıştır.

ist_bjk_istatistik_1ist_bjk_istatistik_2

Aşağıdaki ısı haritasında, İstanbulspor savunmasında daha çok pozisyon almıştır. Beşiktaş ise, sahanın hemen hemen her alanında oyun oynamaya çalışmıştır.

ist_bjk_isi_haritasi

Aşağıdaki oyuncu pozisyonları görselinde, ev sahibi takım ve deplasman takımı oyuncuları aralarında geniş alan bırakarak pozisyon almışlardır. İki takımda ikinci bölge de dizilişlerini gerçekleştirmişlerdir.

ist_bjk_oyuncu_pozisyonlari

Aşağıdaki hareketlilik oranlarından, iki takımda daha çok merkezde hareketlilik gerçekleştirmiştir. Ama, ev sahibi takımının yarı sahasında da %30’lük bir oran ile oyun oynanmıştır.

ist_bjk_hareket_bolgeleri

Aşağıdaki hücum bölgeleri görselinde, ev sahibi takımı sağ kanattan yoğunluklu hücum organizasyonu yapmıştır. Deplasman takımı ise, sol kanattan hücum organizasyonu denemiştir.

ist_bjk_atak_taraflari

Alttaki görsel takımların hücumlarında daha çok hangi bölgeden şut denediklerini göstermektedir. Bu görsele göre, İstanbulspor daha penaltı noktası bölgesi ve uzaktan denemeler yapmıştır. Beşiktaş ise, yoğun bir şekilde penaltı noktası bölgesinden şut denemeleri yapmıştır.

ist_bjk_sut_bolgeleri

İstanbulspor – Beşiktaş Maç Analizi:

Maç üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 6,6 puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde 7 puan ortalaması yakalamıştır. İstanbulspor’da en yüksek majör faktör puanı ise Defans almıştır. Beşiktaş’da ise en yüksek majör faktör puanı ise Hücum oldu. Ama, Beşiktaş maça hızlı başlayama çalışsada, etkili bir futbol sergileyemedi.

istanbulspor_besiktas_mac_analizi

İstanbulspor başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Duran top organizasyonu, takım uyumu

İstanbulspor başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress, merkezden oyun kurma.

Beşiktaş başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Kanattan oyun kurma

Beşiktaş başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress, diyagonel ve uzun pas, takım konsantrasyonu.

İstanbulspor – Beşiktaş Genel Maç Geğerlendirmesi:

Maç başladığında, Beşiktaş baskılı olan oyununu oynamaya çalışmıştır. Ama, bir türlü haftalardır övülen futbolunu oynayarak maçın kontrolünü eline alamamıştır. Gol bulsada, İstanbulspor’un kaptığı toplarda hızlı ataklar yapabileceği boşlukları savunmada veren bir Beşiktaş vardı. Ayrıca, orta sahada baskılı olamadılar. Beşiktaş, iki golü yemesindeki en büyük faktör, hücumu baskılı ve hızlı yapamaması ile birlikte savunmada geniş açıklar verme sebebiydi. Özellikle, birinci golde topla buluşan İstanbulspor’lu futbolcu rahatça bir şut çekmesi ve topun oraya hızlı yönlendirilmemesi için baskı yapılamaması örnektir.

İstanbulspor ise, küme düşme ihtimali yüksek bir takım olduğunu düşünüyorum. Buna rağmen, dirençli bir savunma ve yetenekli ayaklarının olması sonucunda maçtan puan çıkartabildi. Savunmada bariz boşluklar veriyorlar. Ayrıca, hücum yerleşimleri ve organizasyonları çok etkili değil. Buna rağmen, ikinci bölgede rakibe basmaktan ve çabalamaktan geri durmuyorlar. Bu da takım için pozitif bir etki.

Günün sonunda, Beşiktaş bir konsantrasyon ve organizasyon yetersizliği sonucu berabere kaldı. Bu bir kaç hafta daha sürebilir. İstanbulspor ise, zorlu maçtan puan çıkartmanın hevesiyle daha konsantre bir takım haline dönebilir.

You may also like...

1 Response

  1. Aydin dedi ki:

    Çok güzel FB macinida bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir