Kasımpaşa – Galatasaray Maç Analizi

Share

11.09.2022 tarihinde oynanan Kasımpaşa – Galatasaray maç analizi

Kasımpaşa ve Galatasaray Türkiye süper liginin 6. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Galatasaray 7.nci, Kasımpaşa ise 12.nci sırada yer almaktaydı. 11.09.2022 tarihinde oynanan Kasımpaşa – Galatasaray maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Kasımpaşa – Galatasaray Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

Maç Kadrosu

Galatasaray 11 futbolcusunun biri harici hepsiyle maça çıktı. Kasımpaşa ise aynı ilk 11 ile maça başladı. İki takımda 5 oyuncu değişikliğini kullandı.

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Kerem Aktürkoğlu, Oliviera

Kasımpaşa – Galatasaray Maç İstatistikleri:

Maç istatistiklerine baktığımızda Galatasaray (sağ sayı grubu) topla oynama, şut, pas, top sürme ve hava topu mücadelesi oranlarında etkili olduğu gözükmektedir. Bunun yanı sıra, Kasımpaşa Ortaya paslar, ceza sahası dışından şut denemeleri ve isabetli şut gibi faktörlerde etkili maç çıkartmıştır.

ksk_gs_istatistik_1ksk_gs_istatistik_2

Aşağıdaki görselde, iki takımda ikinci bölgede pozisyon aldığı gözlemlenmektedir. Kasımpaşa daha çok merkezde ve futbolcuların birbirine yakın olduğu gözüküyor. Bunun yanı sıra, Galatasaray2lı futbolcular ikinci bölgede geniş alana yayılmış bir pozisyonda dizilmişlerdir.

ksk_gs_oyuncu_pozisyonlari

Aşağıdaki görselde, maçın daha çok hangi gölgede mücadele olarak geçtiğini görmekteyiz. %44 ile ikinci bölgede daha fazla mücadele olduğunu söyleyebiliriz. Bu da iki takımın birbirine ağır bir üstünlük kuramadığı sonucunu doğuracaktır. Ama, ev sahibi takım sahasında da mücadelenin geçtiğini görebiliriz.

ksk_gs_hareket_bolgeleri

Görselde, takımların hücum organizasyonlarını hangi koridordan daha fazla kullandığını göstermektedir. Galatasaray daha çok sağ kanattan hücum organizasyonları kullanmış. Kasımpaşa ise, iki kanttanda hücum organizasyonları denemiştir.

ksk_gs_atak_taraflari

Aşağıdaki görselde takımların hangi bölgeden şut denemeleri yaptığını görebiliyoruz. Ev sahibi takım daha çok ceza sahası dışından deneme yapmış. Deplasman takımı ise, ceza sahasının penaltı bölgesinden denemeler yapmıştır.

ksk_gs_sut_bolgeleri

Aşağıdaki görselde ise, takımların şut yönlerini görebiliyoruz. Ev sahibi takım daha çok orta bölgeden kaleyi gören kısımdan şut denemiştir. Deplasman takımı ise, merkez ve sol kanattan şu denemeleri yapmıştır.

ksk_gs_sut_yonu

 

Kasımpaşa – Galatasaray Maç Analizi:

Kasımpaşa – Galatasray maç analizi üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 6,4 puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde 7,1 puan ortalaması yakalamıştır. Galatasaray’da en yüksek majör faktör puanı ise Geçiş Oyunu almıştır. Bunun sebebi,  hızlı oyunu yönlendirme becerisi. Kasımpaşa’da ise en yüksek majör faktör puanı yoktur. Bunun sebebi, ortalamanın altında kalan bir takım olması.

ksk_gs_mac_analizi

Galatasaray başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Gol Pozisyonu, Koşu yoluna pas, Takım Konsantrasyonu.

Galatasaray başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress, Geriden oyun kurma, Merkezden oyun kurma.

Kasımpaşa başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Yok

Kasımpaşa başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Merkezden ve geriden oyun kurma, gegenpress, diyagonel ve uzun pas başarısı, takım uyumu ve baskı başarısı.

Genel Maç Değerlendirmesi:

Maç çekişmeli olsada, Galatasaray’ın çıkış maçı olarak adlandırabiliriz. Ev sahibi takım olarak dirençşi ve mücadeleci bir performans sergilesede, takımın gücü yetersizdi. Ev sahibi takım maç içinde denk mücadele ve konsantre ile maça başlasada, savunma ve hücumda yaptığı hatalar ile maçı kaybetmeye adaydı. Deplasman takımı ise, daha kordine ve oyun planına sağdık kaldığı süre içinde kendi oyununu rakibine kabul ettirerek maçı kazandı.

Galatasaray, hücum koordinasyonunu daha çok sağ kanattan şekillendirmeye çalıştı. Oyunu bu alana yölendirsede içeriye yapılan ortalarda, ters kanatta olan futbolcular defans arkasına sarkmaya çalıştı. Buda Kasımpaşa’nın savunma kademesini etkisiz hale getirdi. İki takımında savunmada sağlam duramaması ve kademe açıklarını kapatamaması sonucunda tehlikeli pozisyonlar ile karşı karşıya kaldılar.

Kasımpaşa lig sonunda düşme riski yaşayacağı kesin gibi. Bunun sebebi, takım uyumu ve taktik anlayışı yetersizliği olabilir. Ayrıca, takımın beceri seviyesi yüksek değil. Galatasaray ise çıkışa geçme ve seri galibiyetler almak için büyük bir moral depoladı.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir