Kayserispor – Galatasaray Maç Analizi

Share

15.10.2022 tarihinde oynanan Kayserispor – Galatasaray maç analizi

Kayserispor ve Galatasaray Türkiye süper liginin 10. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Kayserispor 8.nci, Galatasaray ise 6.ncı sırada yer almaktaydı. 15.10.2022 tarihinde oynanan Kayserispor – Galatasaray maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

Kayserispor – Galatasaray Maç Kadrosu:

Maçın ilk 11’leri ve sonradan giren futbolcuların bilgisi;

Kayserispor - Galatasaray Maç Kadrosu:

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Onur Bulut, Mensah

Kayserispor, elindeki en doğru kadroyu kullanabileceği şekilde sahaya çıktı. Rakip Galatasaray’da kadroda ilk 11’de olması gereken yıldız futbolcularıyla maça başladı. İki takımda, 5 oyuncu değişiklik haklarını kullandı.

 Kayserispor – Galatasaray Maç Analizi:

kys_gs_mac_istatistik

Maç üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde  puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde  puan ortalaması yakalamıştır. Kayserispor’da en yüksek majör faktör puanı ise Takım Atmosferi almıştır. Çünkü, takımın taktiksel anlayışı doğru uygulaması ve takım uyumu başarının sırlarından biriydi. Galatasaray’da ise en yüksek majör faktör puanı ise Geçiş Oyunu oldu. Tek tük buldukları geniş alanda doğru aksiyon aldılar.

Kayserispor başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Takım taktiksel anlayışı.

Kayserispor başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress becerisi, duran top organizasyonları.

Galatasaray başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Yok

Galatasaray başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress becerisi, geriden oyun kurma, takım uyumu.

Kayserispor – Galatasaray Genel Maç Geğerlendirmesi:

Galatasaray, maçın favorisi olsada taktiksel anlayışı ve takım uyumu eksikliği maçın her alanında gözüktü. Kayserispor çok az bir hücum seçeneği ile sahadan galip gelmesini bildi. Bunda en büyük faktör taktiksel disiplinden kopmamalarıydı. Rakibin alanını daraltma ve 2.nci bölgede doğru savunma yapıllması, Kayserispor’a maçı getirdi. İsabetli pas (456) ve  pas arası (19) deneyen Galatasaray olsada, toplam şut (16), kaleyi bulan şut (11), kazanılan ikili mücadeleler (55) gibi istatistiklerde Kayserispor önde olan taraftı. Ev sahibi takım hücum bölgesi olarak, sağ kanat (%45) ve merkeze(%30) ağırlık verdi. Deplasman takımı ise sağ (%40), sol(%33) kanatları kullandı. Maçın, büyük bir çoğunluğu orta saha (%39) ve ev sahibi(%36) takımın yarı sahasında geçmiştir.

Futbolcuların dizilimleri de bu duruma göre şekillenmiştir. Ev sahibi takım oyuncuları 1.nci ve 2.nci bölgede ağırlıklı pozisyon almıştır. Deplasman takımıda daha çok 2.nci bölge ve 3.ncü bölge ilk bölümünde pozisyon almıştır. Şut denemelerinde ise Kayserispor, %56 oranında ceza sahası penaltı noktası çevresinden ve ceza sahası dışından %33 şut denemeleri vardır. Galatasaray’da ceza sahası penaltı noktası çevresinden %83 şut denemeleri gerçekleştirmiştir.

Galatasaray, oyun derinliğini ve takım uyumunu oturtamadığı ve disiplinli rakipler ile oynadığı maçlarda zorlanacağını gösterdi.  Birincisi, takımın savunma üzerine yeterliliği çok iyi değil. Bunun haricinde, kanatlardan hücum denemeleri yapmaya çalışsalarda, hücum üretkenliği bireysel performanslara bağlı olarak yapılıyor. Buda hücumda üretkenliğin az olmasına sebep oluyor. Rakipler tarafından ise ön görülebilen bir savunma stratejisini tetikliyor. Kayserispor, geçen sezonki takımına yaptığı takviyeler ve doğru teknik adam tercihi ile daha uyumlu ve disiplinli bir takım haline geldi. Bu da takımın üst sıralara doğru çıkabileceği ihtimalini arttırıyor.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir