MKE Ankaragücü – Beşiktaş Maç Analizi

Share

04.09.2022 tarihinde oynanan MKE Ankaragücü – Beşiktaş maç analizi

MKE Ankaragücü ve Beşiktaş Türkiye süper liginin 5. haftasında karşı karşıya geldiler. Maç öncesi Ankaragücü 18.nci, Beşiktaş ise 4.ncü sırada yer almaktaydı. 04.09.2022 tarihinde oynanan MKE Ankaragücü – Beşiktaş maç analizi ve değerlendirmesi öncesi, takımların ilk 11 dizilişleri ve maç içi futbolcu değişikliklerini gözlemleyeceğiz.

MKE Ankaragücü – Beşiktaş Maç Kadrosu:

Maçta ilk 11 başlayan futbolcular ve maç içi futbolcu değişiklikleri:

MKE Ankaragücü - Beşiktaş maçının ilk 11

Beşiktaş sezonunun klasik ilk 11’i ile sahaya çıktı. Ankaragücü ise, yeni teknik direktörleri ile kadrosunda 2 değişiklik ile maça çıktı. Maçta ilk 11’lerin verdiği katkıda Ankaragücü daha baskın taraf oldu. Ankaragücü, 5 oyuncu değişikliğinin tamamını kullandı. Beşiktaş ise, 3 oyuncu değişikliği kullandı.

Maç içi dikkat çeken futbolcu: Tolga Ciğerci ve Weghorst.

MKE Ankaragücü – Beşiktaş Maç İstatistikleri:

Maç istatistiklerine baktığımızda Beşiktaş (sağ sayı grubu) şut, uzun pas ve top sürme oranlarında etkili olduğu gözükmektedir. Bunun yanı sıra, Ankaragücü topa sahip olma, kazanılan ikili mücadele, top çalma gibi faktörlerde etkili maç çıkartmıştır. Ama, genel olarak maç bir takımın üstünlüğünden çok iki takımında maçı kontrole almak için uğraştığı bir tempoda geçtiğini belirtebiliriz. Beşiktaş’ın hücum aksiyonlarında fazla şut bulması ve bunların hepsini ceza sahası içinde gerçekleştirmesi, iki takımın hücum gücünü değerlendirdiğimizde Beşiktaş’ın üstün olduğu taraf olarak belirtebiliriz.

ank_bjk_istatistik_1ank_bjk_istatistik_2

Aşağıdaki tablo, iki takım futbolcuların maç içi pozisyon almalarını göstermektedir. Ev sahibi olan Ankaragücü, daha çok 1.nci bölge son alanında ve 2.nci bölge ilk alanında pozisyon aldığı gözükmektedir. Beşiktaş ise daha çok 2.nci bölgenin genelinde pozisyon aldığını göstermektedir. Bu tablonun bize belirttiği orta sahada bir mücadele iki takım içinde söz konusu diyebiliriz.

ank_bjk_futbolcu_pozisyonlari

İkinci tabloda, iki takımında hareket bölgelerini göstermektedir. Maçın %41 oranında ev sahibi olan Ankaragücü tarafında geçtiği veya orta sahada oyunun oynanıldığı gösterilmektedir. Ama, Bu iki oranın birbirine yakın olması maçın tamamının kontorlünün Beşiktaş’ta olmadığını göstermektedir. Ama, yoğun olarak maçın oynandığı bölgeler Beşiktaş’ın lehinde olmuştur.

ank_bjk_hareket_bolgeler

Aşağıdaki tabloda, iki takımında hücum organizasyonlarını gösteren görseldir. Genel olarak iki takımda hücum olarak kanat koridorlarını tercih etmiştir. Ama, Beşiktaş daha çok sol kanattan daha fazla hücum organizasyon denemesi gerçekleştirmiştir.

ank_bjk_atak_taraflari

Aşağıdaki tabloda, takımların hücum organizasyonlarında, şut bölgelerini gösteren görseldir. Ankaragücü daha çok penaltı noktasından şut denemeleri yaparken, kale sahası içinde hiç şu denemesi bulamamıştır. Beşiktaş ise, kale sahası ve penaltı noktası çevresinden daha fazla denemler yapmıştır.

ank_bjk_sut_bolgeleri

Aşağıdaki tabloda, takımların denediği şut yönlerini göstermektedir ve daha çok ortadan şut yönü tercihleri yaptığını görmekteyiz.

ank_bjk_sut_yonu

 

MKE Ankaragücü – Beşiktaş Maç Analizi:

MKE Ankaragücü – Beşiktaş maç analizi üzerine 4 majör faktör altında maç veri tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Ev sahibi takım, maç genelinde 6,6 puan ortalaması yakalamıştır. Deplasman takımı ise, maç genelinde 7,6 paun ortalaması yakalamıştır. Ankaragücü’nde en yüksek majör faktör puanı ise Hücum almıştır. Bunun sebebi, Beşiktaş’a doğru bir hücum organizasyonu ile fırsatlar bulmasıdır. Beşiktaş’ta ise en yüksek majör faktör puanı ise Takım Atmosferi oldu. Bunun sebebi, baskıyı doğru yönetmesi, reaksiyon vermede başarılı olması ve takım uyumunda etkili olduğudur.

MKE Ankaragücü - Beşiktaş Maç Analizi:

 

Beşiktaş’ta başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Reaksiyon ve baskı başarısı, takım konsantrasyonu.

Beşiktaş’ta başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Geriden oyun kurma başarısı.

MKE Ankaragücü’nde başlıca öne çıkan olumlu minör faktörler: Orta ve gol pozisyon başarısı.

MKE Ankaragücü’nde başlıca öne çıkan olumsuz minör faktörler: Gegenpress, duran top savunması ve geriden oyun kurma başarısı.

Ankaragücü – Beşiktaş Genel Maç Değerlendirmesi:

Maça Beşiktaş çok iyi başlayamadı. Ankaragücü ev sahibi olma avantajı ile konsantre ve maça iyi başlayan taraftı. Ankaragücü orta sahada Tolda ile rakibi tutmaya çalışıp, hücum bölgesinde ise diyagonel paslar ile Beşiktaş savunmasının kademe düzenini bozarak pozisyon bulmaya çalıştı ve bir gol bulabildiler. Ama, Beşiktaş iyi başlayamadı bir maçta geri dönmeyi bildi. Beşiktaş daha çok kanatlar üzerinden oyun kurmaya çalıştı. Özellikle, N’Koudou’nun olduğu kanattan daha çok hücum organizasyonu denedi. Weghorst ise Delle Alli’ye alan açmak ve rakip stoperleri üzerine çekerek takımını gol pozisyonlarına soktu. Tabi ki bu durumda Weghorst ikinci yarıda stoperler ile mücadele etmeye devam ettikçe hücumda istenilen verimi veremedi. Beşiktaş’ta özellikle yediği gollerde savunma anlamında diyagonel paslar ile gelen bir takıma karşı kademede boşluklar verdi. Savunma arkasına koşu yapan rakip oyuncularını kaçıran bir savunma düzeni sonucu kalesinde goller gördü.

İkinci yarıda, Ankaragücü erken gol buldu. Hatta, 50 ila 70 dakikaları arasında kontrolü eline alsada penaltı sonrası baskılı oyun kurmaya çalıştı. Ama, takımın yorulması ve Beşiktaş’ın doğru bir şekilde kapanması sonucu, etkili ataklar bulamadı. Maçın son dakikalarında Ankaragücü 10 kişi kaldı. Beşiktaş, kaptığı toplar ile zaman geçirmeye oynayınca Ankaragücünün hücum etkisi daha da azaldı. Beşiktaş’ın önceki maçlardaki tempolu ve hızlı oyununu bu maç göremedik. Ama, Ankaragücü ise Ömer Erdoğan ile farklı bir oyun anlayışına bürünüceklerin sinyalini bugün veren taraf oldu.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir