Santra Taktikleri (Başlama Vuruşu)

Share

Futbol gün geçtikçe gelişen ve taktiksel yaklaşımın önem kazandığı bir alan haline geliyor. Bu da çeşitli çizili oyunlara tanıklık etmemizi sağlıyor. Bu gelişmeler karşısında, her dakika ve her topa sahip olmada farklı taktikler mevcut. Bunlardan biri de santra (başlama vuruşu) taktikleri olarak adlandırabiliriz. Ayrıca, santra vuruşu neden bu kadar gelişim gösterdi ve futbolda önemli bir taktiksel anlayışa evrildi.

Futbolda Santra (Başlama Vuruşu) Taktikleri İle Rakip Sahaya Hızlı Yerleşme ve Hızlı Oyun Kurarak Rakibe Baskı Sağlamak

Günümüz futbolunda santra taktikleri son yıllarda bir rakibe ilk dakikalarda üstünlük kurmak için uygulanan veya rakibi hataya zorlamaya yönelik uygulanan çizili oyunlar görmekteyiz. Bu durumda rakibe bir şok yaşatarak gol bulma imkanı mümkündür. Son yıllarda bunu deneyen bir kaç santra başlangıcını deneyen bir kaç videoyu sizlerle paylaşmak isterim:

Red Bull Leipzig – Stuttgart 2  maçı santra taktiği:

Leipzig – Stuttgart 2 maçının santrasında, Leipzig santra taktiği ile başlama vuruşunda daha maçın ilk saniyelerinde golü buluyor.

Bir başka santra başlangıcına bakacak olursak!

Sampdoria – Lazio maçı santra taktiği:

Sampdoria – Lazio maçının santrasında, Sampdoria takımının yaptığı santra taktiği ise geceye damga vuran olaylardan olmuştu. Rakip sahaya hızlı yerleşme ve hızlı oyun üzerine kurulan bir taktik göreceksiniz.

Dipnot: Sampdoria maç sonunda 3-0 yenilmişti.

Ayrıca, Türk futbolundan klasikleşen bir santra taktiği olan Alex taktiğide incelenmesi gereken taktiklerdendir.

Fenerbahçe’nin klasik Alex Taktiği:

Fenerbahçe’nin efsanesi olan Alex de Souza’nın bir çok maçta denediği ve takımın rakip sahaya yerleşmesini sağlayan santra taktiği de unutulmaması gereken başlama vuruşu taktiklerindendir.

Yukarıda paylaşılan santra taktikleri videolarının haricinde, bir santra vuruşunun taktiksel yaklaşımı ne olmalıdır? ve nasıl olmalıdırı incelememiz daha doğru olacaktır.

Santra Vuruşa Taktiksel Yaklaşım

Santra, maçı başlatmak için uygulanan bir kural. Ama, son zamanlarda bir taktiksel vuruşa evrildi. Bir takımın rakibine baskı kurması için nasıl bir taktik ile çıkması kadar, santraya nasıl başlamasıda önem arz ediyor.  Bu da çeşitli başlıkları birbirinde getiriyor.

Peki, doğru bir santra ile oyuna başlarken nelere dikkat etmek gerekiyor veya nasıl bir başlangıç ile oyuna başlamak gerekiyor.

Santra İle Oyun Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Başlama vuruşu yapılırken takıma uygulanacak taktikler için nelere dikkat edilmesi gerekiyor ve neler yapılmalı:

  • Santra taktiğinin nasıl uygulanacağının kesinleştirilmesi.
  • Başlangıç vuruşu taktiğine istinaden oyunu başlatacak kişinin seçilmesi.
  • Rakip sahaya yerleşecek bir taktik ihtimalinde, geriden oyunu kurucak futbolcunun belirlenmesi.
  • Hızlı oyuncuların yerleşimi.
  • Topun olduğu yerde şok baskı planı.
  • Top kazanımında opsiyon oluşumunun yapılması.
  • Kaleye hızlı gidecek kişilerin topla buluşturulma planı.

Yukarıda belirtilen faktörlerin haricinde olumsuz bir durumda kontra atak yememekte önemlidir. Bunun için nasıl önlemler alınmalıdır. Bir santra vuruşunun olumsuz sonuçlarını da düşünmek gerekmektedir. Bu konuda alınacak önlem olarak 3 hızlı futbolcunun koordine olması önemlidir. Eğer ki, rakibin yarı sahasına yerleşilecek bir taktik ile santra yapılacaksa.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir