Scouting – Amatör Gözlemci Sistemi

Share

Amatör Gözlemcilerin Kendi Scouting Sistemini Yaratması Kolay Mı? Yoksa Zor Mu? Bu Yazı Tamamen Bir Teşvik Etmedir 🙂

Son Yıllarda Futbolcu Gözlemciliği (Scouting) Popüleritesi Arttı. Futbolu Seven ve Gözlem Yeteneği Olan Bir Çok Kişi Bu Fırsatı Değerlendirmeye Çalışıyor. Örneğin, BEN. Peki Bir Amatör Gözlemci Sistemi Yaratmak Zor mu?

Aslında bir gözlemci sistemi kurmak internet üzerinde kodlamayla çok kolaydır. Ama, bunun yanı sıra farklı gözlem teknikleri de mevcuttur. Kimi gözlemciler dünya üzerinde genel bir kavram olan dört köşe sistemini kullanır. Çünkü, futbolcuyu gözlemlemek sadece istatistiksel bir veri değil, aynı zamanda bir yorumlama ve hissetmek gibidir. Buna en uygun örnek yeni tanıştığınız birini tanıma gibi de diyebilirsiniz.

Peki ne tarz bir sistem ile futbolcu gözlemleyebiliriz? FA Scouting eğitimlerinde ve dünyada bir çok scout’ın uyguladığı genel sistem olarak “FA 4 Corner” ‘dir. Peki, bu sistemi incelersek:

FA 4 Corner Scouting Sistemi;

fa-4corner-teknigi

FA 4 Corner Sistem, dünyada genel kabul görmüş bir scout sistemi. Sistemi işleyişi çok basit. Seçtiğiniz bir futbolcuyu izlerken 4 ana başlık altında takip etmeniz gerekmektedir. 4 ana başlık ise;
– Teknik
– Fiziksel
– Psikolojik
– Sosyal
Futbolcuyu bu 4 ana başlık altında inceleyerek olumlu ve olumsuz olarak yorumlanır. Bu tarz bir sistemi kullanan Türk scout siteleri mevcut. Bireysel çalışma için size de tavsiye edebileceğim bir sistemdir.

Scoutium Sistemi;

scoutium-sistemi

Son 2 yıldır, Türkiye’de etkinliğini gösteren Scoutium son zamanlarda popüler olan bir sosyal scout platformudur. Scout olmak isteyenler için eğitici, öğretici ve geliştirici bir platform. Çünkü, sistematik olarak, scout adaylarını geliştirmeleri için amaç veren ve adım adım kendilerini yükseltebilecek bir sistem olarak tavsiye edeceğim platformdur.

Kendi Amatör Scout Sistemim;

Öncelikle bu siteyi kurmamda ki amaç tam olarak gözlemlediğim futbolcuları burada yayınlamak. Ama bunu yaparken herkesin yaptığından farklı birazda oyuncu kalitesini ölçebilmek için basit bir sistem yaratmak gerekliydi. Bunu ise, excel üzerinde çalışarak başardım.

Sistem ise şu şekilde, bir futbolcunun profilinde 7 major özelliklerin alt minor özelliklerine 0 ila 100 arasında puanlama yaparak alınan ortalama ile net bir maç puanı çıkartmaktayım. Aynı zamanda, minor özellikler arasında, pozisyon rolleri ve futbolcu reaksiyon puanlarını da çıkartarak, futbolcunun nasıl bir ortalamada olduğunu görebiliyorum. Bir futbolcuyu sezonda 5 ila 10 maç arasında izleyerek ortalamadan çıkan bir yorumlama ile site de paylaşım yapacağım. Sistem hazır ve çalışır durumda. bu tarz kendi sistemimi kullanmak önemli ama daha da detaylandırılabilir bir sistem.

Scout Olmak İçin Ne Yapılabilir?

Eğer güçlü bir gözlem yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız. Bence ilk önce amatör olarak bir scoutium sistemiyle başlayarak kendinizi keşfedin sonra ise scouting kurslarını araştırarak bunu profesyonelleştirin. Şuna sakın aldanmayın, “futbol oynamayan kişiler gözlemci olamaz” diye. Bu tamamen saçmalıktır. Çünkü, bir insanı gözlemlemek ne kadar sosyal olduğunuz ve insan iletişiminde nasıl olduğunuzla alakalıdır. Gözlem yeteneğiniz güçlü ise, futbolda etkili ve yetenekli futbolcuları keşfedebilirsiniz. Sadece futbol bilgisi ve mevki bilgilerinizi geliştirmeye özen göstermeniz gerek. Bu konuda Football Manager‘i oynamanızı tavsiye ederim.

Scout olmanın bir özelliği mevcut o da gözlem yeteneğiniz. Geri kalan herşey size bir tecrübe katacaktır. Ama aşama aşama önerilerim şu şekildedir.

– Scoutium sistemi üyesi olmak. Kendinizi değerlendirmek.

– Bir kurs ile Scout olmayı profesyonelleştirmek. Örnek; PFSA – Technical Scouting In Football Course vb.

– Kendi analiz sisteminizi kurup, futbolcu takiplerinizi datalayın.

You may also like...

4 Responses

 1. Mustafa Cem dedi ki:

  Merhaba ben kktc de gol kralıyım profesyonel
  Futbolcu olmak istiyorum

 2. VEFİK FEHMİ TÜMERALP dedi ki:

  VEFİK FEHMİ TÜMERALP olarak Soyadı Yanlışlığımı Düzeltiyorum.
  Saygılarımla

 3. admin dedi ki:

  Merhaba fehmi bey ulaştım size bilgisini vermek isteirm ama yorumunuzu sileceğim kişisel bilginiz olduğu için.
  Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir