Scouting Hakkında Bilgiler

Share

Futbol, inkar edilemez bir şekilde, gençler arasında en popüler oyunlardan biridir. Önemli sayıda genç kişiler sadece bir takıma katılmak ve başarılı bir kariyere başlamak için çabalamaktadır. Ama, sadece birkaçı futbolcu gözlemcileri (Scout) tarafından keşfedilebilmektedir. Bu yazıda Scouting hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

Scouting bir futbol takımında ne yapar? Scouting nedir? Scout nedir? Bir Scout Nasıl Çalışır? gibi soruları bu yazıda bulacaksınız.

 

Futbol Gözlemcisi (Scout) ne yapar?

Scout, bir futbol kulübü için, yetenekli oyuncuları veya rakip takımları izlemek için maçlara katılan ve antrenörlere ve/veya menajere geri bildirimde bulunmak için bilgi toplayan bir kulüp çalışanıdır. Scout, gelecekteki rakipleri veya başka bir takımda potansiyeli olan oyuncuları izleyebilir. Söz konusu oyuncuları veya takımı değerlendirir ve bulgularını kulüpteki diğer kişilere iletirler. Esasen onların işi iki yönlüdür: Oyuncularda kişilik gibi istatistiksel analizle görülemeyen şeyleri değerldirip, raporlamak ve çalıştığı kulüp için maçları özetleyerek menajer veya antrenörlere rakip takım raporu iletmektir.

Genel olarak, futbol scoutları, yeni futbolcular ile tanınmış kulüpler arasındaki bağlantıdır. Temel görevleri, kulübü güçlendirebilecek ve refahına katkıda bulunabilecek yetenekli oyuncular bulmaktır. Oyunun nihayetinde farklı yönlerine dikkat eden farklı türde scoutlar da olduğundan bahsetmek kaçınılmazdır. Bilgiler doğrultusunda,  scoutlar kulüp adına maçlara katılır.

Futbol’da Scouting Nedir?

Bir scout, futbol maçlarına daha yüksek bir seviyede oynayabilecek şekilde öne çıkan birini bulma umuduyla bir takımı izlemek giden kişidir. Alternatif olarak, futbol kulübü o oyuncunun imza atmaya değer olduğunu duyduysa, belirli bir oyuncuyu izlemeye gidebilirler. Bir futbol gözlemcisi, bir rakip takımın oyun tarzlarını değerlendirmek ve  olası zayıf noktaları bulmaya çalışmak için bir takımı izlemeye de gider. Futbol’da scouting bu tarz analizleri yapıp, kulübü için raporlama yapan kişilerin görevlerine denmektedir.

Nasıl Futbol Scout’ı Olunur?

İster koçluk ister menajerlik olsun, birkaç yıldır oyunun içinde olmanız size yardımcı olur, oyun hakkında genel bilgi sahibi olduğunuzu gösterir. Bu, scout olarak çalışmak istediğiniz potansiyel kulüplere çekici görüneceğinden lehinize değerlendirilecektir. Çalışmak istediğiniz kulübü araştırmanızı ve onlarla iletişim kurmanızı tavsiye ederim. Kulübe, scout ekibine katılarak futbol gözlemciliği yapmakla ilgilendiğinizi belirtmenizi öneririm. Bir kulübe bağlandığınızda, sizi Futbol Federasyonu tarafından yürütülen bir yetenek belirleme kursuna gönderecekler. Kursu tamamlayıp kayıt olduktan sonra kulüp adına futbol izci olarak çalışabilirsiniz.

Tabiki, bu ihtimalin dışında farklı kurslar ile de kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin: PFSA kursları bunun için önemli bir başlangıç olacaktır.

Futbol Scout’ı olmak için hangi becerilere ihtiyacım var?

Oyunu iyi anlamak ve iyi gözlem becerilerine sahip olmak önemlidir. Futbolu analiz edebilmek, takımların güçlü veya zayıf özellikleri belirleme ve raporlama yetisinin sahip olmak. Bilgiyi etkili ve hızlı bir şekilde iletme yeteneği kadar önemlidir.

Scout’lar Ne Kadar Kazanır?

Pek çok insan futbol scoutlarının maaş alıp almadığını ve  ne kadar maaş aldıklarını merak etmektedir. İki farklı türde futbol scout’ı olduğunu ve her birine hangi tür scout olduklarına göre maaş ödemeleri farklılık gösterir.

Futbolcu scoutları için, kulübe getirdikleri bir oyuncu akademi/profesyonel formları imzaladıktan sonra ödeme alırlar.

Taktik analiz scoutları ise, genellikle kulüp ve scout tarafından kararlaştırılan sabit bir maaşla çalışırlar.

Günümüzde her futbol kulübü oyuncu scoutlarına ödeme yapmıyor. Ancak yine de scout’larına oyuncu teşviki gibi teşvikler sunan birkaç kulüp var. Bu nedenle, bir oyuncu kulüple her sözleşme imzaladığında, scout’a bir miktar para ödeniyor. Ödenen para miktarı kulübe bağlı olarak değişir.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir