Taktiksel Deneme 4-3-3 Formasyonu

Share

Futbolda bir oyuna yaklaşmanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Her taktik sistemin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bazı antrenörler defansif olarak geriye yaslanırken girip rakibe karşı fırsat yaratmaya çalışıyor. Diğerleri agresif bir şekilde baskı yaparak topu sahanın hücum bölgesinde kazanmaya ve çok sayıda şans yaratmaya çalışıyor. Herhangi bir taktik sistemin en önemli yönlerinden biri diziliş seçimidir. Bu yazıda en popüler dizilişlerden birini keşfedeceğiz: 4-3-3. Bu kurulum eylemde neye benziyor? Ve neden antrenörler bunu tercih ediyor?

4-3-3 Formasyonu: Kullanımları, Faydaları ve Zayıf Yönleri

Her dizilişin, takımın taktiksel farkındalık ve rakibin oyun planından nasıl yararlanmaya çalışabileceğine dair iyi bir anlayış yoluyla zayıflıklarını azaltırken en iyi şekilde kullanması gereken kendi güçlü yönleri vardır.
4-3-3 dizilişiyle, en başından itibaren size saldıran bir bakış açısı garanti edilir. 4-3-3, orta sahayı kontrol ederek ve dizilişin takımın forvetlerine sağladığı esneklikten yararlanarak rakibi alt edebilir, kafasını karıştırabilir ve hedeflerine geri dönmeye zorlayabilir.

Hücum oyuncularının hızı ve hareketi, destek bek oyuncuları ve ofansif orta saha oyuncuları ile, birbirinin yerine geçen bir oyuncu seli, rakibin savunmasını büyük bir etki yaratacak şekilde aşırı yükleyebilir.

4-3-3 Formasyonu nedir?

4-3-3, üç orta saha çizgisinin arkasında iki stoper ve iki bekten oluşan dört defans oyuncusu kullanan bir diziliştir. Orta sahada en yaygın kurulum, daha derin bir oyuncu – tek pivot – ve iki taraf için biraz daha gelişmiş iki oyuncu. Ön hat daha sonra tek bir santraforun her iki tarafında da oynayan iki geniş hücumcudan oluşur.

4-3-3 nasıl oynanır?

Bu diziliş 3 kilit katmandan oluşur ve genellikle saldıran bir diziliş olarak görülür. Arkada, kaleci 4 defans oyuncusu tarafından korunuyor (bir sağ bek, iki stoper ve bir sol bek). Önlerinde çeşitli şekillerde organize edilebilen 3 merkez orta saha oyuncusu var (bu konuyu birazdan genişleteceğiz). Son olarak, hücum, genellikle iki kanat oyuncusundan (veya bazı durumlarda iç forvetten) ve hücum aşamasında odak noktası olarak bir merkezi forvetten oluşan bir cephe 3 tarafından yönetilir.

Taktiksel Olarak 4-3-3 Formasyon Takımı Gereksinimleri:
 • Enerji!
 • Disiplinli ve üçlü olarak birlikte iyi çalışan merkez orta saha oyuncuları
  topa sahip olmak, hücumu desteklemek ve savunmaya yardım etmek.
 • Önlerindeki geniş forvetleri destekleyen ve desteklemeyen atletik bekler
  savunma görevlerini ihmal ederler. Ayrıca pas geçme seçenekleri de sağlamaları gerekiyor.
  Orta saha oyuncuları için geniş.
 • Savunma ve saldırı arasındaki geçişlerin iyi oyun yönetimi.
 • Takımın forvetinden iyi top hareketi.
 • Orta sahayı destekleyen disiplinli geniş forvetler ve
  muhalefet saldırıyor.
 • Tehlikeyi sezen, özel bir savunma veya tutma orta saha oyuncusu,
 • Beklerin bıraktığı boşluklar ve takımın formunu korumasına yardımcı oluyor.
 • Merkeze vermek için genişlik ve derinlik yaratan geniş oyuncular ve forvetler
  orta saha oyuncuları oyunu etkilemek için yeterli alan.
Tatktik 4-3-3 Formasyonunun Güçlü Yönleri:
 • Orta sahada: Üç merkez orta saha oyuncusu ile defansı koruyabilir. Sahanın merkezini kontrol edebilir ve rakibi geniş oynamaya zorlayabilirsiniz.
 • Kontrol sahibi olma: Diziliş en iyi şekilde pas veren, hareket ettiren ve topu takım etrafında geri dönüştüren teknik açıdan yetkin oyuncularla çalışır. Yarattığı pas açıları nedeniyle bu da rakibin topu almasını engelliyor.
 • Hücum seçenekleri: Üç forvet öndeyken, takımın her zaman yararlanabileceği hücum seçenekleri olacaktır. Bekler ve ileriye doğru ilerleyen orta saha oyuncuları ile birleştiğinde, bu güçlü bir hücum gücü sağlar.
 • Oyuncu için çok sayıda pas seçeneği: Harekete ve alana odaklanma nedeniyle, topa sahip olan oyuncunun her zaman birkaç seçeneği olmalıdır. Bu da takımın topa hakim olmasına yardımcı olur.
 • Rakibi hataya zorlamak: Formasyonun yüksek enerjili doğası ve sahayı yukarı iten oyuncu sayısı nedeniyle, pas alanını sınırlayarak rakipleri hata yapmaya zorlamak mümkündür.
 • Topsuz hareket rakibin kafasını karıştırır: 4-3-3 dizilişinin esnek doğası, karşılıklı forvet dizilişinin ve oyuncuların yaptığı farklı koşuların çeşitliliği sonucu,  rakip savunma arasında kargaşaya yaratacaktır.
 • Rakibi alt etme: İleriye doğru ilerleyen potansiyel yedi oyuncuyla, 4-3-3 savunan takım için bir kargaşa olabilir, çünkü bir insan akışı sahayı onlara doğru iter.
 • Disiplinli oyuncular dizilişin zayıf yönlerini sınırlar : Eğer iyi eğitilmiş ve taktiksel olarak yetkinse, takım, savunma çalışmasıyla takım arkadaşlarını geri takip ederek ve destekleyerek rakibin 4-3-3 dizilişinden yararlanmasını engelleyebilir.
 • Defansta orta saha arkada bir sigorta görevi görür: Merkez orta saha oyuncularından biri genellikle savunma oyununa adanmış olduğundan, bekler arkalarında bıraktıkları boşluklar hakkında çok fazla endişelenmeden hücum edebilirler.
 • Diğer dizilişlere geçmek için taktiksel esneklik:  4-3-3 dizilişinden, koç oyunu yönetebilir ve takımın şeklini nispeten kolayca değiştirerek rakibe karşı koyabilir.
4-3-3 Formasyonununda Zayıf Yönleri:

4-3-3 şekli bazen takımları savunma alanlarında biraz eksik bırakabilir, özellikle de bek oyuncuları yukarı itiyorsa. Bu, özellikle bir takım yüksek bir savunma hattı ile oynuyorsa tehlikeli olabilir. Rakip karşı hücumlarında risk oluşturacaktır. Bunun bir örneği, Aston Villa’nın 2020-21 sezonunda Liverpool’u 7-2’lik kayda değer galibiyeti sırasında verdi.

Fitness burada da önemli bir konudur. Oyuncular düzgün bir şekilde basmak için yeterince uygun değilse, hızlı karşı hücumlarda savunma zaafları oluşacaktır. Bekler ve orta saha oyuncuları, işleri sahada yukarı ve aşağı çok fazla hareket gerektirdiğinden, özellikle yüksek enerji ve dayanıklılık seviyelerine sahip olmalıdır. Bek rollerinde de önemli bir disiplin unsuru var; Sahanın bu alanı en zayıf noktanızsa, muhtemelen 4-3-3 sizin için en iyi diziliş değildir. Bu, daha genel bir kurala uygundur, yani bu diziliş, merkezi defansif orta saha oyuncusu gibi sahanın kilit alanlarındaki en kaliteli oyunculara aşırı güven verebilir.

Bununla birlikte, son yıllarda, dünya standartlarında bunlara sahip olan takımlar, onlardan en iyi şekilde yararlanmak için 4-3-3’ü giderek daha fazla kullandı. Bu oluşumun en etkili örneklerinden bazılarını eylem halinde inceleyelim.

4-3-3 kullanan takımların en iyi örnekleri hangileridir?

Pep Guardiola’nın Barcelona’sı; Guardiola, tercih ettiği başlangıç şekli olarak sıklıkla 4-3-3 kullandı. Barcelona ile, genişlik Lionel Messi, Pedro, Cristian Tello veya Alexis Sánchez gibi kanat oyuncuları tarafından yaratıldı veya Thierry Henry ve David Villa’da geniş forvetlere dönüştürüldü (üstte, üstte). Yüksek, geniş oyuncularla oynamak, rakibin arka çizgisini sıkıştırmaya çalıştı. Bu, Xavi, Andrés Iniesta veya Thiago’nun topa hakim olması ve oyunu forvetlere beslemesi için iç kanallarda boşluk yarattı. Samuel Eto’o, Messi veya Cesc Fàbregas’ta düşen bir santrafor – ya da yanlış dokuzlu – orta orta sahada daha fazla aşırı yüklenen alanlar.

Pep Guardiola'nın Barcelona'sı

Jürgen Klopp’un Liverpool’u ; Klopp’un 4-3-3’ünde, yanlış ayaklı kanat oyuncuları Mo Salah ve Sadio Mané içeri girdi. Bekler Trent Alexander-Arnold ve Andy Robertson’ın ileri gelmesine ve ortalar, geri dönüşler ve takımın genişliğinin çoğunluğunu sağlamasına izin verdi (yukarıda). Tek pivot Fabinho’nun hemen önünde oynayan Jordan Henderson ve Georginio Wijnaldum, topun altından destek sağladı. Santrafor Roberto Firmino, arkayı tehdit etmek ve bağlantı sağlamak için ileriye doğru koşular yapıyordu. ancak aynı şekilde aşırı yük oluşturmak için orta sahaya dalıyor.

Jürgen Klopp'un Liverpool'u

Maurizio Sarri’nin Napoli’si; Sarri’nin 4-3-3’ü, takımın genişliğini sağlamak için kanat oyuncuları ve ileri çıkan beklerin bir karışımını kullandı. Genellikle asimetrik bir tarzda ve her kanatta farklı kombinasyonlarla. Sol kanatta, sağ kanat oyuncusu Lorenzo Insigne içeri girdi. Sol bek Faouzi Ghoulam ileri çıktı. Marek Hamsík, o taraftaki rotasyonların bir parçası olarak sol iç kanaldan ileri koşular yaptı. Sağ kanatta, sağ kanat oyuncusu José Callejón genişliği korudu. Sağ bek Elseid Hysaj, özellikle Ghoulam öne doğru ittiğinde (altta) arka çizgideki pozisyonunu daha çok koruyordu.

Taktiksel Deneme 4-3-3 Formasyonu Futbolun En İyisi Mi?

4-3-3’e karşı sıraya girme taktikleri antrenörden antrenöre değişir. Nihayetinde, bu, personele ve güçlü yönlerinize göre oynamanıza ve rakibin zayıf yönlerini düşünmenize bağlıdır. Bu dengeyi doğru tutturmak, futbol koçluğunun özüdür.

4-3-3’ün futbolun en iyisi olup olmadığını söylemek zor. Pep Guardiola’nın Barcelona’sı, Jurgen Klopp’un Liverpool’u ve Zinedine Zidane’ın üç Şampiyonlar Ligi şampiyonu Cristiano Ronaldo’dan ilham alan Real Madrid tarafı da dahil olmak üzere modern çağın en büyük takımlarından bazılarının temelini oluşturdu. Ancak, zayıf yönleri de mevcut. Bugün, 3-5-2 dizilişi  gibi diğer sistemleri tercih eden birçok üst düzey takım var. Başarıyı bulmanın birkaç yolu vardır. Ancak, 4-3-3 kesinlikle en güvenilirlerinden biridir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir