Taktiksel Deneme 4-4-2 Formasyonu

Share

Futbol Tarihinin Klasik ve Eski Bir Formasyonu Olarak Kullanılan Bilinen Taktiksel Deneme 4-4-2 Formasyonu Sizlerle…

4-4-2 Nedir?

4-4-2 futbolda üç farklı çizgiden oluşan bir diziliştir. Dört savunma oyuncusundan oluşan arka hat, iki stoper ve iki bek içerir. Önlerinde, ortada iki ve her iki tarafta birer oyuncu bulunan dört kişilik bir orta saha birimi. İkili ön hat, hücumda hem boy hem de gol atma tehdidi sağlayan iki santrafordan oluşuyor.

Taktiksel Deneme 4-4-2 Nerede Keşfedildi?

20. yüzyılın ortalarında 4-2-4 formasyonu ortaya çıktı. Brezilya milli takımı bu dizilişle 1958’de ilk Dünya Kupası’nı kazandı. On iki yıl sonra, 1958 takımının bir üyesi olan Mário Zagallo tarafından çalıştırılan bir takım, 1970 turnuvasını kazanmak için dünyayı büyülerken 4-2-4’ün bir varyasyonunu oynadı.

Taktiksel Deneme 4-4-2 Dizilişinin Güçlü Yanları Nelerdir?

1990’ların başlarında Premier Lig döneminde mükemmelleştirilen 4-4-2, yirmi yılın en iyi bölümünde çoğu İngiliz takımı için başvurulacak sistemdi. En iyi kontra atak futbolu amaçları için kullanılan bu diziliş zorlu olabilir (buna kısaca değineceğiz), ancak doğru oynandığında süper etkili de olabilir.

Sağlam savunma hattı, hücum genişliği ve oyuncuların hızlı bir şekilde ileri alanlara akın etmesini sağlama yeteneği ile 4-4-2, kontra atak futbolu için mükemmel bir sistemdir (bu daha sonra çok netleşecek. hangi takımların bu sistemi tercih ettiğini keşfedin).

Bir antrenör defansif olarak kurulup baskıyı absorbe etmek ve rakiplerin topa sahip olmasına izin vermek istiyorsa, bu şekil onun için harikadır. Dört defans ve dört orta saha oyuncusu, 18 yarda çizgisinin önünde katı bir şekilde sıralanarak ‘dörtlü iki sıra’ oluşturabilir ve iki forvetin bir kontra atak durumunda atlamaya hazır olarak sahanın yükseklerinde kalmasına izin verebilir.

Özellikle bu modern oyunda çok sık görmediğiniz bir şey olduğu için, iki forvete sahip olmanın faydalarına biraz daha odaklanmaya değer. Bir grev ortaklığına karşı savunma yapmak gerçekten zor olabilir, çünkü hiçbir yerde tek bir merkez forvete karşı olduğu kadar zaman ve alana sahip değilsiniz. Muhalefet merkez savunucuları sürekli olarak 1’e 1 durumunda kalma tehdidi altındadır ve bu durum saldırganın lehine olma eğiliminde olacaktır. Arkadan pas vermek de iki hücum oyuncusu sizi her zaman kapattığı için çok daha zor olacaktır.

Taktiksle Deneme 4-4-2 Dizilişinin Zayıf Yönleri Nelerdir?

Şimdiye kadar bunların hepsi pembe görünebilir, ancak ne yazık ki 4-4-2 oynamanın bazı bariz dezavantajları da var. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sahanın her yerinde disiplin ve sıkı çalışma gerektiren oldukça zorlu bir diziliş. İlk olarak, geniş orta saha oyuncularının hızlı bir şekilde kontra atak yapabilmeleri ve topu hızlı bir şekilde ileriye taşıyabilmeleri gerekir, ancak aynı zamanda sürekli olarak geri izlemeleri ve bek korumalarını sağlamaları gerekir.

Daha defansif orta saha oyuncusu rolü de çok fazla disiplin ve beceri gerektirir, çünkü kilit merkez bölgelerde genellikle sayıca üstün olacaklardır. Kutudan kutuya orta saha arkadaşlarının büyük düzeyde enerji ve dayanıklılığa sahip olması gerekirken, forvetlerin yoğun baskı yapabilmesi, topu iyi tutabilmesi ve orta saha oyuncularını oyuna sokabilmesi gerekiyor. Esasen 4-4-2 sistemine sahip yolcu yoktur.

4-4-2 oynamak, özellikle topa hakimiyet söz konusu olduğunda, takımların oyun üzerinde kontrolü sağlamasını zorlaştırabilir. Çoğu zaman, oyunun büyük bir kısmında disiplinli hareket ederek ve atak yapmak için doğru anı bekleyerek topu rakibe teslim etmek zorunda kalacaklar. Bu kadar defansif zihniyete sahip olmak, bazen daha yüksek alanlarda topa hakim olmayı tercih eden daha yaratıcı orta saha oyuncularının hayal kırıklığına uğrayabilir ve yaratıcılığını bastırabilir.

Muhtemelen bu dizilişin en büyük zayıflığı, takımları orta sahada istila edilmeye karşı savunmasız bırakmasıdır. 2 orta saha oyuncusu 3 kişilik bir orta saha ile karşı karşıya geldiğinde, o merkezi savaşı kazanmak ve rakibin kolayca geçmesini engellemek inanılmaz derecede zor olabilir. Bir teknik direktör olarak orta sahada topa hakim olmak istiyorsanız, bu sistem muhtemelen size göre değil.

Hangi kulüpler ve teknik direktörler 4-4-2 sistemini tercih ediyor?

Zamanda 20 yıl geriye giderseniz, 4-4-2’yi yönetmeyen bir Premier Lig menajeri bulmakta zorlanabilirsiniz, ancak günümüzde bu daha az yaygın. Bu makalenin önceki bölümünde ana hatlarıyla belirttiğimiz nedenlerden dolayı, çoğu takım 3 orta saha oyuncusu kullanmayı tercih eder ve sahanın ortasındaki bu kritik savaşı kaybetme riskini ortadan kaldırır.

Bununla birlikte, başarılı 4-4-2 sistemlerinin bazı mükemmel son örnekleri hala var ve daha da geriye giderseniz, şimdiye kadarki en iyi takımlardan bazılarının bu şekilde kurulduğunu görebilirsiniz.

Şu anda, Diego Simeone’nin Atletico Madrid’i muhtemelen 4-4-2 dizilişini kullanan en ünlü ve başarılı takım. Kompakt şekilleri, baskıyı azaltmak, oyunları yavaşlatmak ve takımları molada sert bir şekilde vurmak için mükemmeldir. Bu strateji onları 2 La Liga şampiyonluğu, 2 Avrupa Ligi kupası, 2 Süper Kupa ve 2 Şampiyonlar Ligi finaline götürdü.

Manchester United’daki 27 yıllık hükümdarlığı sırasında Sir Alex Ferguson, 4-4-2 dizilişini mükemmele ayarlayarak belki de tüm zamanların en büyük İngiliz menajeri oldu. Jaap Stam, Gary Neville, Rio Ferdinand ve Nemanja Vidic gibi sağlam, güvenilir savunmacılar ve Ryan Giggs, David Beckham ve Cristiano Ronaldo gibi çalışkan, yetenekli geniş oyuncularla, Ferguson’un takımları savunma ve hücum arasında mükemmel bir denge kurdu. 13 Premier Lig şampiyonluğu, 3 Şampiyonlar Ligi, 5 FA Kupası ve sayısız bireysel ödül kazanan ‘Fergie’, bu dizilişten en iyi şekilde yararlanmayı başardı.

4-4-2’nin etkili kullanımına bir başka güzel örnek de Leicester City’nin inanılmaz 2015-16 şampiyonluk sezonunda geldi. Her şeye rağmen ve kısıtlı bir bütçeyle, yakın zamanda yükselen taraf, mükemmel organizasyonları ve N’golo Kante, Riyad Mahrez ve Jamie Vardy gibi yıldız kalitesi sayesinde takımları kontra atakta devirmeyi başardı.

Futbol ile ilgili diğer analizlerim için tıklayınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir