Taktiksel Deneme 3-4-1-2 Formasyonu İncelenmesi

Share

Taktiksel Denemeler ve Düzenleme Üzerine Doğaçlama İncelemesi. Taktik; 3-4-1-2 Formasyonu

Futbolda sabit dizilişlerin yanı sıra farklı dizilişlerinde önemi bilinmektedir. Bazı takımlar, maç içinde rakiplerine göre taktiksel dizilişlerini bir çok kez değiştirmektedirler. Örneğin, A takımı 4-4-2 ve B takımı 4-3-3 taktikleri tercih ettiğini düşünelim. A takımı, rakip için hücüm formasyonunda 3-5-2’ye dönüyor ve oyunu rakip yarı sahada oynamaya çalışıyor. Ama, savunmadayken 4-4-2 formasyonu ile karşılık vermeye çalışıyor. Bu dizlişte ise 3-4-1-2 formasyonu sizler için tanımlamaya çalıştım.

Maçta 90 dakkika boyunca taktiksel savaş yapılamaz. Ama, rakibin baskısına, zaafına göre maçın belli alanlarında ve temel dizilimde değişiklikler yaparak rakibin oyununu bozabilir takımlar. Peki, bir futbol severin, sadece oyundan öteye futbolu sahada 2 kez oynamış birinin hazırladığı taktik ne kadar güvenili bilinmez ama gözlem ve sistem kurmada yetenekli biri olarak bu yazıyı yazmak istedim. Haydi bakalım…

Taktik Deneme 3-4-1-2 Formasyonu Çıkış Noktası?

Öncelikle, taktik; 3-4-1-2 fifa’nın en alttaki hücum yoğunluğu olan bir taktik. Ama taktiğin fifa’daki orijinali gibi değilde biraz modifiye edilmiş halini paylaşacağım. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

taktik-denemeleri-3-4-1-2

Taktiğin (3-4-1-2) Denemesinin Detaylı Açıklaması

Taktiğin fifa’daki hali kanatlarda olanların ikiside Açık bölgesinde Zone 10 ve Zone 12 de yer alıyorlardı. Ama, Ben Zone 10’da olan sol açığı tamamen, Zone 7’ye çekerek kanat bek olarak kullanıyorum. Sağ kanat ise sabit Zone 12’de kalıyor. Şöyleki, sol taraftaki olan oyuncu özellikleri bek özellikleri olurken, sağ taraftaki olan oyuncuyu açık özellikleri olan bir oyuncuyu seçiyorum. Bu sayede, defans savunmada 4’lü oluyor, hücumda ise 5 futbolcu oluyor. Taktiğin asıl amacı, ortadan topu taşıyıp ceza sahasında bitiricilerle gol bulmak veya en olmadı uzaktan şutlar denemek. Ama, fifa’da denemeye başladığım andan itibaren sol kanattan goller buluyorum ve işin ilginç tarafı sol bek gol krallığına gidiyor. Çünkü, taktikte gördüğünüz üzere hücumu sağ kanat veya orta bölgeden yapabiliriz. Ama, rakip de kademede sağa kayınca sol bek içeri kat ediyor ve boş kalıyor. Sağ kanatta terse attığım her top gol olma riski oluşturuyor. Özellikle 3 veya 4 maç bu şekilde ilk golü attım.

Ayrıca, orta saha da olan futbolcuların özelliklerinin ve yeteneklerinin farklı olması bu taktikte önemli. On numara pozisyonunda olan kişi skorer biri ve hızlı olması gerekli. Sol ön de kalan futbolcu kesici ve savaşçı biri olmalı. Sağ arkada olan ise dinamo olmalı ve bu iki kişininde ilk topları toplayabilmesi gerekiyor ki, kontra ataklar sıkıntı olabiliyor. Zaten taktiğin tek zaafı kontra ataklar. Bunu durdurmak için en az bir stoperin hızlı ve sprint hızı güçlü olması gerekiyor. Ayrıca, set harici kanatlardan hızlı ataklarda orta geliyor. Bu yüzden, iki stoperin uzun boylu ve hava toplarında iyi olması lazım.

Şu an bu taktiği fifa’da oynuyorum. İlk denediğim takım ise, Southend United. Ama, FM’de de kesinlikle deneyeceğim. 😀

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir