Yapay Zeka Ve Futbol

Share

Yapay Zeka Ve Futbol, 90’larda Konuşulsa Belki Bir Araya Getirilmeyecek İki Zıt Kutup Gibilerdi. Ama, Şimdilerde Zıt Kutuplar Birbirini Çektiler.

Evet! Zıt kutuplar birbirlerini çektiler. Bunla ilgili son yıllarda futbol içinde yapay zeka ile ilgili bir çok yeni gelişmeler yaşadın ve yaşanmaya devam ediyor. Yapay zeka ve futbol, bu yaşanan gelişmeler doğrultusunda olumlu bir bağ kurmaya başladı. Ama, bu gelişmeler klasik futbol çağının sonu mu? sorusunu da sormamıza sebep oluyor. Bu zamana kadar futbolda ne tarz bir gelişmesi yaşanmış onları görelim.

Futbolda Yapay Zeka İle Birlikte Gelen Yenilik Haberleri;

– La Liga fikstürü yapay zekayla yönetilmektedir.
– Yapay zekalı, robot futbolcular mini sahalarda deneniyor.
– İngiltere’de amatör kulüplerden biri yapay zekalı teknik direktör ile yönetiliyor. AI isimli yapay zeka robotu, Wingate & Finchley takımının her maç ideal ilk 11’ni belirliyor.
– FIFA, “VAR” sistemini yarı otomatik yapay zeka sistemi ile koordine edilip düzenlenmesini onayladı.

robot-futbol-takimi

Gelecekte, Yapay Zeka Ne Kadar Futbol’un İçinde Olacak?

Gelecek senelerde, futbol sadece toplamda 36 adamın sahada olduğu ve 22 adamın bir topun peşinden koştuğu ama teknik heyetin ve hakemlerin robot olduğu bir dal haline geleceği düşüncesindeyim. Bu akımın ilk olarak hakemler kurulunda başlayacağı ve sonra teknik heyete gireceği görüşündeyim. Hatta robot ligleri bile ilerleyen 50 yılda her spor dalına dahil edilecektir. Ama, yakın gelecek için konuşacak olursak, ilk etabın kesinlikle hakemler üzerinde olacağıdır. Çünkü, bazı liglerde hakemlerin maça göre kurallara uyduğu bilinmektedir. Ama, yapay zekaya bir kural işlersiniz ve gerisini o uygular. Bu sebeple en doğru karar, yapay zekanın kurallarda etkin olacağı bir hakem sistemi.

Yakın gelecekte ise, bir futbol kulübündeki teknik ekibin, yapay zekayla birlikte yönetileceği düşüncesindeyim. Özellikle, taktiksel ve istatistiksel açıdan, yapay zekaya güvenerek hareket edecek kulüpler olacaktır ki, günümüzde yapay zekayı kendi analiz ekipleriyle birlikte kullanan kulüpler mevcut desek yanlış olmaz. Ama, benim bahsettiğim konu, ekipte en fazla 10 kişi olup, takımın antrenman programı, futbolcu antrenman istatistikleri ve maç istatistiklerinin yer aldığı, hangi bölgede gerçekten transfer ihtiyacı olduğu, transfer edilen futbolcunun takıma hangi yönüyle olumlu uyumu veya olumsuz uyumu olacağı gibi bir çok konuda analizi yapan, playbook destekli bu algoritma sistemiyle yönetileceği düşüncesindeyim.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir